
De achtergrond ervan is het lopende onderzoek van Ofcom, de toezichthouder, naar de regulering voor de komende jaren. Concurrenten klagen over de grote marktmacht van BT, die nog vergroot wordt door de geplande overname van mobiele operator EE. Men vindt dat Openreach onvoldoende functioneert en dat de Britse breedbandinfrastructuur in internationaal opzicht achterblijft. Vodafone's Colao voegt daaraan toe: "I think Britain needs more fibre, not more expensive football, which is what is happening now". Colao verwijst daarmee naar de investeringen die BT gedaan heeft in content, met name Brits Premier League voetbal.
Openreach
Ook over de technologiekeuze van BT is hij niet te spreken: "Going for VDSL and G.fast is a classic position that would strengthen their hold on the market and limit competition. When you talk about the need for fiber that position indicates a low willingness to modernize." Colao omschrijft de aandacht voor VDSL en G.fast als "yesterday’s vision and the vision of a monopolist." De consultatie van Ofcom loopt tot begin oktober.
De uitspraken van Colao zijn een oproep om te komen tot een nationale glasvezelinfrastructuur (FTTH) gebaseerd op Openreach, waarop alle service providers actief zijn onder gelijke condities. Het nieuwe, onafhankelijke Openreach zou niet alleen van Vodafone maar ook van andere marktpartijen investeringen kunnen aantrekken.
Ook de andere belangrijke spelers op de Britse vastelijnsmarkt (Sky, TalkTalk, CityFibre) hebben Ofcom opgeroepen de mogelijkheid van structural separation nadrukkelijk te onderzoeken. BT verzet zich ertegen en wijst op de voordelen van verticale integratie voor de aanleg van breedbandinfrastructuur. BT heeft bij wijze van tegenaanval de toezichthouder opgeroepen een onderzoek te doen naar de marktmacht van Sky op de televisiemarkt. BT roept op tot 'open access' tot content om ervoor te zorgen dat alle providers er toegang toe hebben tegen gelijke voorwaarden.