
neemt hardware daar een centrale plaats is. Buidling 8, de R&D unit die bij de vorige conferentie is opgericht, zou werken aan verschillende apparaten (camera, drone, etc.). We geven een paar redenen waarom deze ontwikkeling belangrijk is voor Facebook.
- Ten eerste is dit een zakelijke beslissing. Ook de andere internet majors (Google, Amazon, Apple, Microsoft) zijn actief in het hardwaresegment. Zij zijn hiervoor goed gepositioneerd, met hun R&D, kaspositie en kennis van de klant. Als iemand nieuwe hardware moet ontwikkelen, dan zijn het deze partijen wel.
- Ten tweede liggen er kansen voor cross-selling. Bij Google, Amazon en Facebook is dat misschien wel de belangrijkste reden. Hardware (CPE - customer premises equipment) is, naast breedband, de belangrijkste enabler voor internetdiensten, en dus voor advertising (Google, Facebook) en e-commerce (Amazon). Voor Facebook is hardware een belangrijke enabler voor een nog altijd vrij nieuw segment: VR en AR (virtual reality en augmented reality), waar het zwaar op inzet.
- Ten derde is er sprake van verticale integratie. Dat geeft de ondernemingen meer controle over de waardeketen en de 'customer experience'.
- En ten vierde betekent hardware: diversificatie. Met een grote afhankelijkheid van advertising is een tweede inkomstenbron meer dan welkom. Temeer omdat ook Facebook het verzadigingspunt zal naderen. De groei is nog altijd hoog, maar gaat onherroepelijk terugvallen. Het is zelfs de vraag of Facebook niet te laat is met hardware, nu de concurrenten al uitgebreide portefeuilles hebben.
We kennen de onderneming als marktleider op twee gebieden: social networking (Facebook, Instgram) en communicatie (WhatsApp, Facebook Messenger) - voorzover een onderscheid tussen deze twee segmenten nog betekenis heeft. Advertising is de dominante inkomstenbron (98,0% van de omzet in Q4 2016). De Oculus, het VR-systeem van Facebook, draagt nog niet significant bij. Succes is niet gegarandeerd - denk aan mislukkingen bij Amazon ( de Fire smartphone) en Google (Google Glass). Toevoegen van een hardwaredivisie heeft grote voordelen, maar eerst moet Facebook de achterstand ten opzichte van de concurrentie wegwerken.