T-Mobile kiest voor mobiel, wat gebeurt er nu met Online?

Commentaar Breedband Nederland 8 MAY 2012
T-Mobile kiest voor mobiel, wat gebeurt er nu met Online?

De nieuwe topman van T-Mobile Nederland, Thomas Berlemann, zegt in een interview met de Telegraaf dat er gekozen is om alleen nog te investeren in de mobiele activiteiten om zodoende weer te kunnen focussen op de kernactiviteit. Hij geeft aan dat T-Mobile Online, waaronder de vaste netwerkactiviteiten vallen, niet wordt afgestoten, maar er wordt geen geld meer gestopt in nieuwe dienstenontwikkeling.

Dat T-Mobile deze keuze maakt is niet onverwacht, vorige maand werd duidelijk dat eigenaar Deutsche Telekom had geprobeerd T-Mobile Nederland te verkopen. Toen dat niet lukte, werd een nieuw management aangesteld om de winstgevendheid te verhogen waarmee de dochter in 2013 weer te koop kan worden gezet. Hoewel T-Mobile in een reactie op vragen van Telecompaper aangeeft dat de exacte strategie nog in ontwikkeling is en er verder geen mededelingen gedaan worden, lijkt hiermee het einde van T-Mobile Online en haar voorgangers Orange Breedband en Wanadoo op de Nederlandse markt bezegeld.

Als T-Mobile kiest voor alleen mobiel is dat voor een mogelijke koper overzichtelijk, geen extra ballast zoals een unbundled DSL netwerk en TV abonnees waar de administratie bij of CanalDigitaal of Digitenne ligt. Bovendien kan data via LTE in de toekomst een directe concurrent worden van vast breedband.

 Een andere mogelijkheid is dat T-Mobile met T-Mobile Online de sprong toch waagt naar glasvezel als dienstenaanbieder, zoals Vodafone deed in oktober 2011. Dan hoeft er niet geïnvesteerd te worden in eigen apparatuur en kunnen met wholesale overeenkomsten met Reggefiber en Glashart Media (TV) op eenvoudige wijze triple play pakketten worden aangeboden.

Het grootste probleem hierbij is dat er op dit moment bij elk vraagbundelingstraject van Reggefiber minimaal zeven verschillende aanbieders meedoen. Als T-Mobile Online zich hier tussen wil wringen zal het met een opvallende propositie moeten komen. Daarbij kan gedacht worden aan een bundeling tussen de triple play pakketten en mobiel, zoals de concurrentie niet doet, of bijvoorbeeld kiezen om als breedband-only aanbieder te gaan fungeren tussen alle triple play aanbieders waarbij overeenkomst met OTT dienstverleners zoals Skype (telefonie), Deezer (muziek), Netflix/Lovefilm (video) een toegevoegde waarde bieden indien de gebruiker dat wil. Als extraatje zou T-Mobile deze diensten ook nog off-net, dus via breedband verbindingen van andere aanbieders kunnen gaan aanbieden.

De vraag blijft of met dalende DSL-klantenaantallen, van 293 duizend aan het einde van 2009 naar 284 duizend aan het einde van 2011, de vaste netwerkactiviteiten interessant genoeg zijn voor Berlemann en zijn team om mee door te gaan. In ieder geval is er op dit moment nog geen sprake van verkoop van de vaste netwerkactiviteiten, hoewel een goed bod hoogstwaarschijnlijk niet wordt afgeslagen.

Gerelateerde artikelen