
De Nederlandse filmdistributeur Dutch Filmworks wil individuele downloaders van illegale content gaan aanpakken. Dat schreef de Volkskrant afgelopen zaterdag. De distributeur zegt al te beschikken over een lijst met IP-adressen. Het bedrijf wil dat de aanbieders van internetgebruikers die illegale content downloaden meewerken bij de aanpak.
Vorig jaar december lieten ISP's na een proefballonnetje van DFW al weten daar niets voor te voelen. Sinds april 2014 is het als gevolg van een uitspraak van het Europese Hof van Justitie ook in Nederland verboden om content waarvoor geen auteursrechten zijn afgedragen te downloaden voor eigen gebruik. Stichting Brein houdt zich al jaren bezig met het aanpakken van uploaders van dergelijke content, DFW wil nu ook de downloaders gaan aanpakken zoals dat bijvoorbeeld in Duitsland al gebeurt.
Het voornemen van DFW is om eerst de ISP een waarschuwing te laten versturen naar een klant die illegale content downloadt. Herhaalt de klant dit, dan wil DFW wel de klantgegevens om een schikkingsvoorstel van 150 euro te versturen. Een volgende stap is een rechtszaak.Stichting Brein stelt bij monde van directeur Tim Kuik dat DFW een goede kans van slagen heeft met zijn plannen. Brein blijft zich echter richten op grote uploaders en sites die illegale content aanbieden of faciliteren.
35 procent van de Nederlanders downloadt wel eens zonder hiervoor te betalen content zoals films of series, muziek of games, of laat dit door een familielid, vriend of kennis doen, zo bleek begin februari uit onderzoek van Telecompaper. In het algemeen geven Nederlanders aan dat ze het afgelopen jaar minder zijn gaan downloaden. Gaf in november 2013 25 procent van de Nederlanders aan dat ze meer waren gaan downloaden ten opzichte van het voorgaande jaar, in november 2015 was dit gedaald naar 23 procent.
De Nederlandse branchevereniging voor speelfilmproducenten, de Vereniging van Speelfilm Ondernemers (VSO), kwam in februari met een eis van 1,2 miljard euro van de Nederlandse staat. De VSO meent dat de overheid te weinig doet aan het illegaal downloaden van films. Afgelopen augustus maakte VSO-voorganger VPSO al bekend dat het de overheid om deze reden voor de rechter wilde slepen. In de VSO zijn negen filmproducenten plus een aantal onafhankelijke distributeurs verenigd.