EIT komt met extra geld voor COVID-19 innovaties

Nieuws Algemeen Europa 14 MAY 2020
EIT komt met extra geld voor COVID-19 innovaties

Als onderdeel van EU-inspanningen om de COVID-19-crisis aan te pakken, kondigt het Europees Instituut voor Innovatie en Technologie (EIT) de lancering van het ‘EIT Crisis Response Initiative’ aan. De raad van bestuur van het EIT maakt in dit kader EUR 60 miljoen extra financiering vrij  voor innovatoren die krachtige oplossingen aandragen om de 'ongekende sociale en economische uitdaging' aan te pakken die door de coronacrisis wordt veroorzaakt.

De financiering moet nieuwe innovatieprojecten mogelijk maken om de huidige crisis aan te pakken als onderdeel van de 'Pandemic Response Projects'. Zo moeten innovatieve start-ups, scale-ups en mkb-bedrijven ondersteund worden die cruciaal zijn voor het snelle herstel van de economie. Zij profiteren van aanvullende financiering onder het 'Venture Support Instrument'.

Meer geldelijke steun, sneller uitbetaald

"In een tijd van crisis zoals nu moeten we ervoor zorgen dat onze middelen erop gericht zijn om snel resultaten te boeken", stelt Mariya Gabriel, Europees commissaris voor innovatie, onderzoek, cultuur, onderwijs en jeugd en verantwoordelijk voor het EIT. "We zorgen ervoor dat de financiële steun wordt verhoogd en sneller wordt uitbetaald aan degenen die werken aan de meest veelbelovende antwoorden op de moeilijke vragen die Covid-19 stelt. Dankzij het EIT Crisis Response Initiative zullen innovatoren in de EU extra steun krijgen om hen te helpen deze ongekende situatie te boven te komen en innovatieve oplossingen voor Europa en zijn burgers te blijven leveren."

Dirk Jan van den Berg, voorzitter van de raad van bestuur van het EIT, benadrukt de noodzaak van nauwe samenwerking en het mobiliseren van middelen in de strijd tegen de gevolgen van het coronavirus. "Ik ben onder de indruk van de veerkracht van ondernemers: het EIT Crisis Response Initiative zorgt ervoor dat zij op een kritiek moment financiële steun ontvangen. Het zal ook helpen bij het herstel dat zich richt op het creëren van een gezondere, groenere en duurzamere toekomst voor onze planeet en haar mensen."

Twee hoofdlijnen EIT-initiatief

Het nieuwe EIT-initiatief kent twee hoofdlijnen van activiteiten die door de kennis- en innovatiegemeenschappen van het EIT in heel Europa moeten worden uitgevoerd:

  • Venture Support Instrument: start-ups, scale-ups en kleine en middelgrote ondernemingen zijn enorm getroffen door de COVID-19-crisis, waarbij de investeringen opdroogden en er aanzienlijke cashflow-problemen opdoken. Extra EIT-steun (financiering, technische bijstand en netwerk) moet innovatieve ondernemingen helpen de crisis te doorstaan ​​en hun groei te versnellen.
  • Pandemic Response Projects: innovaties en nieuwe oplossingen zijn nodig om de huidige crisis aan te pakken en de heropleving ervan te voorkomen. Het EIT-ecosysteem is wendbaar en zal innovatoren mobiliseren om het COVID-19-crisiseffect aan te pakken, zowel wat betreft de onmiddellijke gezondheidsproblemen als de bredere reactie die nodig is.

De financiering van 60 miljoen euro moet innovaties op het gebied van gezondheid, klimaatverandering, digitalisering, voedsel, duurzame energie, stedelijke mobiliteit, productie en grondstoffen stimuleren. Als weerspiegeling van de flexibiliteit van het EIT-innovatiemodel hebben de acht kennis- en innovatiegemeenschappen van het EIT resoluut op de crisis gereageerd en de komende weken aanvullende pan-Europese oproepen voor deze activiteiten gelanceerd.

Gerelateerde artikelen