Smartphone-markt gaat vanaf 2019 weer groeien - IDC

Nieuws Mobiel Wereld 12 DEC 2018
Smartphone-markt gaat vanaf 2019 weer groeien - IDC

De wereldwijde smartphone-verkopen zullen dit jaar met 3 procent afnemen alvorens van 2019 jaar tot 2022 weer te groeien met ééncijferige percentages, zo blijkt uit een analyse van IDC. De afzet daalde in het derde kwartaal met 6 procent. 

Hoewel de handelsoorlog tussen de VS en China de markt op scherp heeft gezet, verwacht IDC dat dat de markt zal gaan groeien dankzij van voortdurende ontwikkelingen in opkomende markten, het potentieel rondom 5G en nieuwe product formfactors zoals smartphones met flexibele beeldschermen.

IDC verwacht dat in de afzet van smartphones in 2018 zal dalen tot 1,42 miljard stuks, tegenover 1,47 miljard in 2017. IDC becijfert een stijging van 2,6 procent op jaarbasis in 2019. Op de lange termijn zal de afzet naar verwachting stijgen naar 1,57 miljard exemplaren in 2022.

China zal langzaam opleven

China, dat in 2017 verantwoordelijk was voor 30 procent van de wereldwijde smartphone afzet, zal komende tijd tekenen van herstel vertonen. Er zal dit jaar een daling van 8,8 procent optreden, een grotere daling dan in 2017. In 2019 treedt stabilisatie op, voordat er weer groei zal ontstaan tot aan 2022. De langzame opleving van China was een van de redenen voor de lage groei in Q3. Deze vertraging zal doorzetten in het eerste kwartaal van volgend jaar, na een daling van 3 procent in het vierde kwartaal van 2018. Het onlangs opgeheven Amerikaanse handelsverbod voor ZTE had ook invloed op de afzet in Q3 en zorgde voor een aanzienlijke kloof die nog moet worden opgevuld in 2019.

De VS, de op een na grootste markt ter wereld, zal ook weer groeien. Het herstel zal ook worden ondersteund door een verschuiving naar smartphones met grotere schermen en ultra-high-end apparaten.

Grotere schermen

Alle grote fabrikanten hebben hun portfolio's uitgebreid met grotere schermen en geavanceerde smartphones, waaronder de nieuwe producten van Apple die in september werden aangekondigd. In het derde kwartaal werd het segment met 6-7 inch beeldschermen voor het eerst dominant met meer dan vier keer meer afzet dan een jaar eerder. IDC schat dat er dit jaar 947,1 miljoen smartphones verkocht zullen worden met een beeldscherm van 5,5 inch of groter. Dit komt neer op 66,7 procent van alle verkochte smartphones.

In 2017 hadden 623,3 miljoen smartphones een beeldscherm van 5,5 inch of groter, waarmee het aandeel van dit segment toen 42,5 procent bedroeg. Tegen 2022 zal de afzet van smartphones met beeldschermen van 5,5 inch of groter tot 1,38 miljard eenheden zijn toegenomen en 87,7 procent van het totale afzetvolume bedragen.

Gemiddelde prijs Android smartphones omhoog

Wanneer gekeken wordt naar het Android besturingssysteem, blijft het aandeel van Android tot aan 2022 ongeveer stabiel op 85 procent. De volumes zullen naar verwachting groeien met een gemiddelde van 1,7 procent per jaar, met een afzet die in 2022 1,36 miljard toestellen zal benaderden. De gemiddelde verkoopprijzen voor Android smartphones zullen dit jaar naar verwachting 9.6 procent stijgen naar USD 258, van USD 235 in 2017. IDC verwacht dat dit opwaartse traject zich voortzet tot 2022, maar met een afnemende snelheid vanaf 2019.

Ondertussen is zichtbaar dat de afzet van iOS-smartphones (Apple iPhones red.) dit jaar met 2,5 procent daalt tot 210,4 miljoen. De gemiddelde verkoopprijzen zijn omhoog gegaan door de duurdere en grotere nieuwe iPhone modellen die in het derde kwartaal werden uitgebracht, maar de hogere prijzen staan de groei in afzet in de weg. IDC ziet de iPhone-afzet stijgen met een gemiddelde van 0,1 procent per jaar tot aan 2022, met een geschatte afzet van 217,3 miljoen exemplaren in 2022. Toch zal Apple toonaangevend blijven in het wereldwijde premium smartphone segment.

Gerelateerde artikelen