Gartner: IT-bestedingen vlak in 2016, daling omzet telecom

News IT Global 11 JUL 2016
Gartner: IT-bestedingen vlak in 2016, daling omzet telecom

De mondiale IT-bestedingen blijven dit jaar vlak op circa 3,41 biljoen dollar, aldus Gartner. Dat is al beter dan de voorgaande voorspelling van het marktonderzoeksbureau, dat vorig kwartaal een negatieve groei van 0,5 procent voorspelde. De verbetering komt voort uit fluctuaties in de wisselkoersverhouding, niet van stijgende uitgaven. In de nieuwe voorspelling is meegenomen dat het VK nog niet de EU verlaat, iets dat de onzekerheid op zakelijke markten zal vergroten en leidt tot prijsverhogingen met een negatieve impact op het VK, West-Europa en met mogelijk mondiale effecten.

Hoewel het niet terug te zien is in de bestedingen, is 2016 volgens Gartner een jaar vol veranderingen, waarbij er in toenemende mate gekeken wordt naar digitale of –cloudgebaseerde alternatieven voor traditionele bedrijfsprocessen en traditionele IT-systemen, zoals XaaS (as-a-service) diensten voor toepassingen, infrastructuren, opslag- of computercapaciteit. De redenen hiervoor zijn vooral kostengebaseerd: het willen bereiken van besparingen. Dat betekent echter een fundamentele verandering in wat er wordt aangeschaft, wie het aanschaft en hoeveel er wordt besteed. 

Mondiale bestedingen aan IT, per segment 

Groei is er op IT-gebied dit jaar nog wel te vinden in datacentra-systemen: +2 procent naar 174 miljard dollar. Deze groei komt vooral uit Groter China en West-Europa en uit een sterke vervangingscyclus in Noord-Amerika. Bestedingen aan enterprise software groeien nog harder, met 5,8 procent naar 332 miljard dollar. Noord-Amerika is goed voor 11,6 miljard van de verwachte 24 miljard dollar aan omzetgroei. Op segmentgebied groeit met name CRM-software hard.

Bestedingen aan devices komen uit op 627 miljard dollar, een daling van ruim 5 procent. De pc-markt herstelt nog niet dit jaar als gevolg van economische stagnatie in opkomende markten zoals Rusland en Brazilië en landen zoals Japan. Upgrades van oudere pc-systemen naar Windows 10 leiden ook tot het uitstel van de aankoop van nieuwere systemen. De markt voor IT-diensten groeit met 3,7 procent naar 898 miljard dollar, waarbij Japan er met 8,9 procent groei ver bovenuit steekt. Steeds meer geld gaat hier ook zitten in advies over de overgang naar gedigitaliseerde bedrijfsprocessen.

De grootste markt blijft die van (tele)communicatiediensten, met een omvang van 1,38 biljoen dollar. Dat is 1,4 procent minder dan in 2015. Japan en Groter China groeien op dit punt, in Oost- en West-Europa en Noord-Amerika dalen de omzetten als gevolg van scherpere concurrentie en dalend gebruik van traditionele communicatiediensten.

Categorieën:

Bedrijven:

Regio's:

Gerelateerde artikelen