
Orange Belgium heeft een scharnierjaar achter de rug, vertelt CEO Michael Trabbia aan Datanews. Voor het eerst had operator een convergent aanbod van mobiele en vaste diensten, om de concurrentie aan te gaan met Proximus en Telenet.
De Belgische operator publiceert in februari de Q4- en jaarcijfers. In de eerste drie kwartalen van 2019 groeide het bestand van vaste klanten met 15.000 tot 20.000 per maand, met diensten geleverd via de netwerken van Telenet en VOO. “Orange haalt de groei van de markt bijna volledig binnen.”
5G gevraagd
De uitrol van 5G in België kan niet doorgaan, omdat de gewesten het niet eens zijn over de verdeling van de opbrengsten van de veiling. De kansen om nog in 2020 te veilen, nemen af, waarschuwt Trabbia. Daar komt nog bij dat de stralingsnormen voor mobiele antennes steeds meer knellen, vooral in Brussel en Wallonië. Dat zeer frustrerend, omdat de bedrijven klaar staan om te gaan investeren.
5G is bedrijven interessant voor allerlei M2M en IOT-toepassingen. Verder zit het 4G-netwerk aan zijn grenzen. “We verwachten dat we tegen 2021 op verschillende locaties met een overbelast netwerk kampen.” De grotere of onbeperkte bundels voor consumenten zijn daar deels de verklaring voor.
Orange Belgium test in Antwerpen met 5G, samen met ZTE. De Verenigde Staten willen dat Europese landen die Chinese leverancier niet gebruiken. Trabbia zegt zich bewust te zijn van de situatie, veiligheid voorop te stellen en zich altijd aan de regels te houden. Verder is er nog geen keuze gemaakt. Trabbia: “In Antwerpen testen we met ZTE, maar we hebben nog geen keuze gemaakt over de leveranciers om het volledige 5G-netwerk uit te bouwen."
Drie of vier spelers
Orange Belgium heeft een overeenkomst gesloten met Proximus om in de aanleg van het 5G-netwerk te gaan samenwerken in locaties en apparatuur. Het spectrum blijft gescheiden voor concurrerende bedrijven.
De Belgische overheid hoopt op een vierde speler na de veiling. Trabbia zegt daar niet bang voor te zijn, maar noemt het plan ook onrealistisch. “Een nieuw netwerk is duur. Dat moet op de een of andere manier terugverdiend worden, en zal dus doorgerekend worden aan de consument. Dat kan volgens mij niet in de huidige Belgisch markt.”