
Het Delftse quantumtechnologiebedrijf Qutech meldt dat zij een tweedimensionale opstelling hebben gebouwd met qubits. In de laboratoria lukt het nu om een systeem van tientallen qubits stabiel te houden, maar uiteindelijk moeten er miljoenen tot miljarden qubits bij elkaar worden gehouden. Qutech in Delft heeft in Nature een artikel gepubliceerd.
Quantum computing is een fundamenteel andere manier van berekening, met veel mogelijkheden voor het oplossen van problemen. De quantum dots zijn erg lastig te maken. De benadering van Qutech is om de quantum dots te plaatsen in gaten (ontbrekende elektronen) in het element germanium. Daarmee kan een quantum dot onderdeel worden van een conventioneel circuit.
Door vier van dergelijke qubits in een twee-bij-twee-raster te plaatsen, universele controle over alle qubits te demonstreren en een kwantumcircuit te exploiteren dat alle qubits verstrengelt, zegt Qutech een belangrijke stap voorwaarts te zetten in het realiseren van een schaalbare benadering voor quantum computing.