
Minister voor Telecommunicatie Philippe De Backer heeft onlangs in het Belgische parlement nogmaals benadrukt dat de straling van zendmasten met 5G-apparatuur voor zover bekend niet gevaarlijk is. Dat meldt Datanews.be. België volgt volgens De Backer de 5G-normen van de WHO. Die normen zijn in Vlaanderen, Wallonië en Brussel nog een stuk strenger.
De minister reageerde op vragen van leden van de commissie voor Economie, Consumentenbescherming en Digitale Agenda. Volgens parlementslid Josy Arens is Proximus begonnen met de uitrol van 5G zonder overleg met gemeenten in Vlaanderen en Wallonië, terwijl er veel ongerustheid zou zijn over onder meer mogelijke gezondheidsrisico's. Arens sprak over een 'verrassing' voor veel burgers en burgemeesters. Vijf gemeenten zouden al klachten ingediend hebben.
De-activeren 5G
Proximus heeft halverwege april in verschillende Belgische gemeenten het 5G-netwerk moeten deactiveren, na klachten van deze gemeenten. Onder meer in de Waalse gemeente Ottignies-Louvain-la-Neuve heeft Proximus het 5G-netwerk uitgeschakeld. Op welke plekken Proximus het 5G-netwerk nog meer heeft moeten uitschakelen, is niet bekend. Het 5G-netwerk van de Belgische incumbent ging op 1 april live via de 2100 MHz frequentieband.
De Backer benadrukte tegenover de commissieleden dat Proximus de normen in alle gewesten respecteert. "Er is geen bijkomende straling door 5G-light. Proximus hanteert ook het voorzichtigheidsprincipe. Verschillende wetenschappelijke studies worden al dertig jaar lang uitgevoerd en die evoluties volgen we ook op de voet. Die stellen dat er geen enkel verband is tussen straling en de gezondheid."
Opschorten voorlopige 5G-licenties
Begin mei hebben twee Belgische politieke partijen - Ecolo en Groen - een resolutie ingediend waarin zij onder meer vragen het uitdelen van voorlopige 5G-licenties op te schorten tot na de coronacrisis en het gelden van lockdown-maatregelen. De partijen vinden dat er momenteel te weinig ruimte is voor een politiek debat.
Over de onaangekondigde uitrol van Proximus stelt De Backer dat de operator wel degelijk informatie over gezondheid en wetenschappelijk onderzoek deelt op haar website en in debat gaat met burgers en lokale overheden. "Proximus doet er alles aan om die vragen te beantwoorden, er is contact met de gemeenten en in de Waalse gemeenten waar dat gevraagd werd, is de uitrol nu uitgesteld om de discussie te kunnen voeren.
Bezorgdheid over 5G
Ook in Nederland wordt er - op relatief kleine schaal - bezorgdheid geuit over mogelijke gevolgen die 5G-straling kunnen hebben voor de gezondheid. De EM-straling van mobiele netwerken zou bij 5G erger kunnen zijn omdat er meer antennes nodig zijn dan bij 4G.
Zo diende 4 mei het kort geding van Stichting Stop5GNL tegen de Nederlandse staat. De stichting startte het kort geding om zo te proberen de uitrol van 5G te stoppen. Stichting Stop5GNL is van mening dat de uitrol van 5G onrechtmatig is omdat het de burgers niet beschermt tegen de gevolgen van blootstelling aan straling van 5G.
Verder is er de afgelopen maanden sprake geweest van kleine demonstraties tegen 5G en in enkele meer extreme gevallen brandstichting bij zendmasten met mobiele antennes. Inmiddels heeft Vodafone in een deel van Nederland 5G ingeschakeld op de voor 4G gebruikte 1.800 MHz-frequentie.