
Niet de Tesla, maar degene die op de bestuurdersstoel van de auto zit, is de feitelijke bestuurder. Dat heeft de kantonrechter van de rechtbank Midden-Nederland bepaald. Een bestuurder van een Tesla model X, die is bekeurd voor het gebruik van een mobiele telefoon tijdens het rijden, was naar de rechter gestapt omdat hij vindt dat niet hij, maar de Tesla met Autopilot de feitelijke bestuurder is. Het is de tweede uitspraak in korte tijd.
Deze bestuurder, publicist Vincent Everts, vindt dat de auto zelf rijdt. De software zorgt ervoor dat de auto zelf kan sturen en remmen, zonder dat ingrijpen van een persoon noodzakelijk is. Daarom moet de auto, en niet hij, worden aangemerkt als feitelijke bestuurder.
Bestuurder bestuurt
De kantonrechter volgt die redenering niet. In de Wegenverkeerswet is bepaald dat de bestuurder van een motorrijtuig degene is die het motorrijtuig bestuurt of degene die wordt geacht het motorrijtuig onder zijn onmiddellijk toezicht te doen besturen. In dit geval was het de man die bepaalt waar de auto heen gaat en hoe de auto moet handelen in noodsituaties.
Dat maakt hem de feitelijke bestuurder. Bovendien moet degene achter het stuur ook regelmatig dat stuur vastpakken, anders schakelt de Autopilot zichzelf uit.