
Vodafone adviseert het ministerie van Economisch Zaken om de geplande veiling voor omroep op een andere manier op te zetten. Dat blijkt uit de reactie op de openbare consultatie die EZ heeft gehouden over ‘de DVB-T2-veiling’. De veiling/verdeling in zijn huidige vorm kan leiden tot concurrentievervalsing, meent het bedrijf.
Vodafone stelt dat het ontwerp enerzijds grotendeels voorsorteert op DVB-T als huidige technologie en DVB-T2 als opvolger, maar anderzijds die technologie niet volledig vastlegt. Het is daarom niet uit te sluiten dat de nieuwe vergunninghouder alsnog andere technologie kan inzetten, voor andere dingen dan omroep. In dat geval is het spectrum veel meer waard dan waarvoor het nu wordt aangeboden.
Europese plannen
De Europese Commissie heeft plannen om in het frequentiegebied 470-694 MHz (UHF) op termijn ook down-link mobiele communicatie toe te staan en dat ook op Europees niveau te harmoniseren. Die plannen ontbreken echter in de consultatie. Het voorstel is om het spectrum tot 2030 voor omroepdoeleinden te behouden.
Vodafone merkt verder op dat KPN als huidige aanbieder bevoordeeld wordt door de regeling. De overheid eist dat de bestaande abonnees van Digitenne kunnen blijven kijken. Dat verschaft KPN een zeer sterke uitgangspositie om de vergunningen binnen te halen, als er überhaupt al andere bieders zijn. Ook een andere vergunninghouder kan niet om het netwerk van KPN heen, door deze verplichte transitiefase. Vodafone stelt dat qua tijd en investeringen onmogelijk is om het netwerk te vervangen.
Vodafone adviseert om sowieso DVB-T en DVB-T2 expliciet vast te leggen als technologie en te bepalen dat er gedurende de looptijd van de vergunning geen andere toepassingen mogelijk zijn. Op die manier blijft het spectrum tot 2030 gereserveerd voor omroep. Indien de Europese Commissie de bestemming van de UHF band wijzigt, moet dan ook de vergunningverlening worden opengebroken. Als alternatief stelt Vodafone een korte verlenging voor, met drie jaar voor de huidige uitzendingen in DVB-T.
Twee openbare reacties
Daags na het sluiten van de consultatietermijn heeft EZ twee openbare reacties gepubliceerd. De andere reactie is van een klein bedrijf dat videoverbindingen levert bij evenementen. Deze aanbieder vraagt aandacht voor de belangen van de sector PMSE. Dat valt echter grotendeels buiten het kader van deze consultatie. Volgens EZ zijn er twee serieuze gegadigden voor een veiling. Die bedrijven hebben echter niet in het openbaar gereageerd.
KPN heeft in februari nog gepleit voor een korte verlenging van Digitenne, met twee jaar. Dat was voordat het ministerie het voorstel publiceerde om dertien jaar aan te bieden voor een startprijs van nul euro.