Defensie gaat investeren in aanvallende digitale slagkracht

News IT Netherlands 13 NOV 2018
Defensie gaat investeren in aanvallende digitale slagkracht

Defensie gaat haar offensieve cybercapaciteiten en cyberweerbaarheid vergroten om de krijgsmacht en Nederland te beschermen tegen de digitale dreigingen. Dit staat in de nieuwe Defensie Cyber Strategie die minister Ank Bijleveld-Schouten van Defensie 12 november aan de Tweede Kamer stuurde. 

De grootste dreiging, aldus het document, komt van landen, die zich weinig aantrekken van de regels. Hoewel niet met name genoemd in het persbericht over de Defensie Cyber Strategie, is duidelijk dat het hier gaat om landen zoals Rusland, China en Noord-Korea. Vanaf volgend jaar gaat defensie EUR 1,5 miljoen extra investeren in de nieuwe cyberstrategie. In totaal gaat er bijna EUR 6,5 miljoen in cyberonderzoek zitten. Waar mogelijk, worden de krachten gebundeld met andere ministeries. Bijleveld: "Kennis en innovatie zijn nodig om voor te blijven op tegenstanders en ons te beschermen tegen nieuwe digitale dreigingen."

Aanvallende digitale slagkracht

Volgens Bijleveld is het hard nodig om echt te investeren in de bestrijding van digitale spionage, beïnvloeding en sabotage. De cyberdreiging is de afgelopen jaren fors toegenomen. Een goede verdediging en beveiliging zijn niet langer voldoende om kwaadwillende landen of organisaties te weerhouden van digitale aanvallen. Extra geld gaat er daarom naar het ontwikkelen van aanvallende digitale slagkracht.

Bijleveld: "Om tegenstanders af te schrikken, moeten we laten zien dat we terug kunnen slaan. Verder gaan we daders vaker publiekelijk aanspreken, zoals bij de door de MIVD verstoorde Russische cyberoperatie in Den Haag, gericht tegen de OPCW." De minister refereert hiermee aan de Russische hack-operatie van afgelopen april, die in oktober bekend gemaakt werd.

Nauwe samenwerking met NCTV

Ook moet er volgens de minister rekening mee worden gehouden dat bepaalde landen doelgericht malware plaatsen in vitale sectoren van Nederland. Dit gebeurt om die later te kunnen beschadigen of beïnvloeden bij een eventueel (militair) conflict. Defensie moet hiertegen kunnen optreden, in nauwe samenwerking met de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) en de betreffende sectoren.

De nieuwe strategie legt ook nadruk op nieuwe verdedigingsinstrumenten, zoals sensoren om aanvallen beter en sneller te kunnen ontdekken. De kennis van het personeel moet optimaal zijn en blijven. Ook moeten de cybermedewerkers beschikken over de modernste technieken.

Bij toekomstige missies en operaties van defensie wordt verder de digitale component steeds belangrijker. Het Defensie Cyber Commando is een belangrijke speler in dit verhaal, stelt Bijleveld. Net als andere gevechtseenheden is het een operationele eenheid met wapensystemen. Denk aan op maat gemaakte middelen om een brug te blokkeren, een radar uit te zetten of andere systemen te saboteren. 

Related Articles