Nieuwe klachten in EU over advertentiemodel Google, IAB

News Broadband Europe 10 DEC 2020
Nieuwe klachten in EU over advertentiemodel Google, IAB

Alphabet-dochter Google en digitale reclamebureaus zijn het doelwit van nieuwe privacy-klachten die donderdag in zes EU-landen zijn ingediend over hoe de betrokken partijen advertentieruimte aan potentiële adverteerders verkopen via een biedproces.

De methode wordt gebruikt door Google en door bedrijven die lid zijn van het Interactive Advertising Bureau (IAB), een standaarden- en lobbygroep voor de wereldwijde online advertentie-industrie die meer dan 650 media- en technologiebedrijven vertegenwoordigt.

De in Berlijn gevestigde Civil Liberties Union for Europe, de in het VK gevestigde Open Rights Group en de Freedom and Human Rights Group, de Panoptykon Foundation, coördineerden klachten die digitale en mensenrechtenorganisaties in Kroatië, Cyprus, Griekenland, Malta, Portugal en Roemenië bij hun nationale privacy-toezichthouders indienden.

Kritiek op invasief advertentiemodel

Orsolya Reich, senior advocacy officer van Civil Liberties Union for Europe, stelt in een verklaring dat steeds meer maatschappelijke organisaties af willen van het 'invasieve reclamemodel' van Google en de IAB. Zij vragen de landelijke privacy-toezichthouders om op te komen tegen de schadelijke en onwettige praktijken die gebruikt worden. 

De groep drong er bij de privacy-toezichthouders in de zes landen op aan om samen te werken met leidende toezichthouders in Ierland en België, die soortgelijke klachten onderzoeken. "Een gezamenlijk onderzoek is hier noodzakelijk, aangezien real-time bieden op dezelfde manier over de grenzen heen werkt en dezelfde negatieve effecten heeft in alle EU-lidstaten."

Google stelt dat het al sterke privacybeschermingen heeft geïmplementeerd in overleg met Europese regelgevers en zich inzet voor naleving van de AVG, de historische EU-verordening inzake gegevensbescherming die in 2018 van kracht werd.

Het IAB verwierp eerder deze week een voorlopig rapport van de Belgische gegevenshandhaver, en zei dat het een fundamenteel misverstand toonde van de standaard die bedrijven gebruiken om te voldoen aan de GDPR-regels.

Realtime biedsystemen

Realtime biedsystemen zijn gebaseerd op het verzamelen van de browse-geschiedenis van mensen, die intieme persoonlijke gegevens kunnen onthullen, die vervolgens worden verstrekt aan honderden of duizenden bedrijven, zodat ze kunnen veilen en advertenties kunnen plaatsen. Er wordt geen toestemming van de consument gevraagd.

Related Articles