Wrap-up week 3: Telefónica, Deutsche Telekom en Orange volgen de trend van infrastructuur joint ventures

News General Global 25 JAN 2021
Wrap-up week 3: Telefónica, Deutsche Telekom en Orange volgen de trend van infrastructuur joint ventures

Infrastructuur stond centraal in week 3. Met de oprichting van joint ventures moet vooral het buitengebied aangesloten worden. We zagen het onlangs bij Proximus, dat voor de 'medium dense' gebieden joint ventures heeft met Delta Fiber en Eurofiber. Afgelopen week kwamen o.a. Telefonica Duitsland, Deutsche Telekom en Orange met vergelijkbare plannen. Intussen laat Ookla weten dat de downloadsnelheden wereldwijd geleidelijk blijven toenemen. Nederland gaat daarin mee maar wordt op de ranglijsten voor vast en mobiel wel door steeds meer landen gepasseerd. Verder werd Netflix, met 204 miljoen abonnees, zelffinancierend en Amazon groeide in de VS naar 142 miljoen Prime-abonnees.

Nederland 26 in vast, 9 in mobiel

Ookla, dat wereldwijd metingen verricht, had de cijfers over december 2020 gereed. Over het geheel genomen gingen de gemeten downloadsnelheden weer licht omhoog. Volgens de methodiek van Ookla was het gemiddelde op vast 96 Mbps en op mobiel 47. Op vast ging Thailand aan de leiding met 308 Mbps. Nederland neemt een bescheiden 26ste positie in met 136 Mbps. In mobiel gaat Qatar aan de leiding met 178 Mbps en hier doet Nederland het relatief veel beter met 101 Mbps, goed voor de 9de plaats.

Overigens zakt Nederland geleidelijk in deze rangschikkingen. Een jaar eerder was Nederland nummer 21 in vast en nummer 7 in mobiel.

Joint ventures voor buitengebied

Op het gebied van infrastructuur overheerste glasvezel afgelopen week maar ook over 5G was er interessant nieuws.

  • Telefonica Duitsland gaf de markt een 'strategy update'. Het zag ruimte voor een hoger dividend, mede op basis van de recente verkoop van masten aan Telxius (Telefonica), dat overigens locaties gaat bijbouwen. Met zowel Telekom als Vodafone werden allianties gesmeed om masten te delen in 'grijze' gebieden. De onderneming wil groeien in mobiel door haar marktaandeel in buitengebieden te vergroten. Het kiest voor technologie-onafhankelijke convergente diensten en ook op de zakelijke markt ziet het kansen.
  • Mobiele masten stonden ook centraal in een transactie tussen Deutsche Telekom en Cellnex. Zij fuseren hun Nederlandse masten en T-Mobile Nederland huurt voor 15 jaar toegang. Tegelijk richt DT een vehikel op waarmee het gaat investeren in masten maar ook in glasvezel en data centres. Cellnex doet daarin ook mee en verder mikt DT op derden om zijn belang in dit vehikel op termijn te laten zakken tot 25 procent.
  • Orange richtte een 50/50 joint venture op voor glasvezel in het Franse buitengebied. Partner is een consortium van drie investeerders. Orange brengt zijn bestaande netwerken op het Franse platteland in en heeft een optie om op termijn het consortium te kunnen uitkopen. In februari laat Orange weten of het ook zijn mobiele masten gaat verkopen.
  • Het Finse Elisa richtte een soortgelijke joint venture op met concurrent Lounea om in Finland glasvezel aan te leggen.
  • In het VK trokken de verrichtingen van drie bedrijven de aandacht. CityFibre (Antin, Goldman Sachs) passeerde de 500.000 aansluitingen, terwijl ook kabelbedrijf Virgin Media UK zijn FTTP-netwerk gestaag uitbreidt. Lothian Broadband wil 50.000 FTTH-aansluitingen realiseren in een gebied waar het nu al een draadloos netwerk aanbiedt en waarvan het de cashflows gebruikt om het netwerk te financieren.
  • Het Zwitserse Salt presenteerde een nieuwe box die het gebruikt voor draadloos internet via 5G en 4G (FWA: fixed-wireless access).
  • In Saoedi-Arabië voegt Mobily slicing toe aan FWA, met technologie van Nokia. Daardoor is het mogelijk prioriteiten toe te kennen aan klanten om verschillende service levels te kunnen aanbieden.

Resultaten: Netflix vs. Amazon

Kwartaalresultaten waren er onder meer van Telia, ProSieben en Netflix, dat nu zo groot geworden is (204 mln abonnees) dat het zelffinancierend is en niet meer hoeft bij te lenen om de productie van originals te financieren.

Volgens een marktonderzoeker is het totaal aantal Amazon Prime-abonnees (de bezorgdienst waarvan Prime Video deel uitmaakt) eind 2020 in de VS gegroeid naar maar liefst 142 miljoen.

 

Telecompaper organiseert op 27 januari een online Masterclass FTTH, waarvoor T-Mobile NL de gastdocent levert.

Related Articles