ACM stelt tariefbesluiten voor wholesale toegang vast

Nieuws Breedband Nederland 26 NOV 2013
ACM stelt tariefbesluiten voor wholesale toegang vast

ACM heeft een drietal tariefbesluiten vastgesteld. Dat maakt de Autoriteit Consument en Markt bekend. Het betreft het Tariefbesluit hoge kwaliteit wholesalebreedbandtoegang (HKWBT) en wholesale huurlijnen (HL), het Tariefbesluit ontbundelde glastoegang (FttO) 2013 en het het Tariefbesluit MDF Pair Bonding.

In het Tariefbesluit hoge kwaliteit wholesalebreedbandtoegang (HKWBT) en wholesale huurlijnen (HL) stelt ACM stelt de maximale tarieven vast die KPN aan andere partijen mag rekenen voor HKWBT/HL-diensten. Hoge kwaliteit wholesale breedbandtoegang en wholesale huurlijnen zijn diensten die KPN levert over het koper- of glasnetwerk aan derde partijen. 

Deze partijen kunnen dan eigen, met KPN concurrerende diensten leveren zoals communicatie tussen verschillende vestigingen van één bedrijf via een netwerk of toegang tot internet met hoge kwaliteitsgaranties. De tarieven in dit besluit gelden vanaf 1 januari 2013.

Het gaat bij het Tariefbesluit HKWBT om een uitvoerend (implementatie) besluit dat is gebaseerd op verplichtingen uit het Marktanalysebesluit HKWBT/HL van 28 december 2012. In het marktanalysebesluit staat de verplichting voor KPN om deze toegang tegen gereguleerde tarieven te bieden. Deze regulering is volgens ACM nodig om te voorkomen dat KPN te hoge tarieven rekent. In het tariefbesluit heeft ACM deze verplichting nader uitgewerkt.

Het Tariefbesluit ontbundelde glastoegang (FttO) 2013 betreft het glasvezelnetwerk naar zakelijke locaties als kantoren of winkels. KPN is verplicht wholesale glasvezeltoegang aan derde partijen te leveren tegen concurrerende tarieven. ACM stelt in het besluit de maximale tarieven vast die KPN andere partijen mag vragen voor FttO. De tarieven in dit besluit gelden eveneens vanaf 1 januari 2013.

Het gaat ook hier om een uitvoerend (implementatie) besluit, gebaseerd op verplichtingen uit het Marktanalysebesluit Ontbundelde glastoegang tot zakelijke glasvezelnetwerken van 28 december 2012. In het marktanalysebesluit staat de verplichting voor KPN om deze toegang tegen door ACM bepaalde (gereguleerde) tarieven te bieden. Ook deze tariefregulering is volgens ACM nodig om te voorkomen dat KPN te hoge tarieven rekent. In het tariefbesluit heeft ACM deze verplichting nader uitgewerkt.

ACM heeft de twee bovengenoemde besluiten op 28 juni 2013 ter consultatie voorgelegd aan marktpartijen. Daarna heeft ACM op 8 november 2013 opmerkingen van de Europese Commissie ontvangen op het besluit. In de tariefbesluiten geeft ACM nu aan wat het met de reacties van marktpartijen en de opmerkingen van de EC heeft gedaan.

Het derde besluit, het Tariefbesluit MDF Pair Bonding, gaat over de toepassing door KPN van pair bonding technologie. KPN kan de bandbreedte van haar kopernetwerk verdubbelen door in de aansluiting bij de consument thuis de ongebruikte koperlijn te activeren. KPN is verplicht ook diensten op basis van pair bonding Wholesale te leveren aan derde partijen, die er hun eigen diensten mee kunnen aanbieden.

Het tariefbesluit is gebaseerd op het marktanalysebesluit ontbundelde toegang op wholesaleniveau (ULL) van ACM’s rechtsvoorganger Opta. Andere marktpartijen kunnen door deze regulering toegang tot het aansluitnetwerk inkopen bij KPN en daarmee onder andere telefonie, internet en televisiediensten verkopen aan consumenten of aan andere dienstverleners.

Dit besluit heeft ACM op 24 juli 2013 ter consultatie voorgelegd aan marktpartijen. Daarna heeft ACM op 11 november 2013 opmerkingen van de Europese Commissie ontvangen op het besluit. In het tariefbesluit geeft ACM aan wat het met de reacties van marktpartijen en de opmerkingen van de EC heeft gedaan.

Gerelateerde artikelen