
Apple maakt bekend dat het nieuwe initiatieven neemt voor groene energie in Europa, met twee van de grootste onshorewindmolenparken ter wereld. De molens in Denemarken en Duitse initiatieven voor schone energie brengen CO2-neutraliteit van Apple een stapje dichterbij.
De windmolens van 200 meter hoog komen in de buurt van het Deense plaatsje Esbjerg te staan. Het is de bedoeling dat ze per jaar 62 gigawattuur produceren, genoeg om bijna 20.000 huishoudens van groene stroom te voorzien. Het park wordt ook een testlocatie voor krachtige offshorewindmolens.
De stroom die in Esbjerg wordt geproduceerd, wordt voor het 45.000 m2 grote Apple datacenter in Viborg gebruikt. Alle energie die overblijft, wordt aan het Deense stroomnet teruggeleverd. Het windmolenpark in Esbjerg is onlangs voorafgegaan door de voltooiing van een van de grootste zonneparken in Scandinavië, in Thisted op Noord-Jutland. Dat is het eerste zonnepaneelproject in Denemarken dat zonder overheidssubsidie tot stand is gekomen. De windmolen- en zonnepaneelprojecten zijn beide bedoeld voor het bedienen van het onlangs voltooide datacenter van Apple in Viborg, dat volledig op groene stroom draait. Apple werkt voor beide projecten samen met partner European Energy.
In augustus heeft Apple zijn plannen bekendgemaakt om tegen 2030 de hele bedrijfsvoering, productietoeleveringsketen en levenscyclus van producten CO2-neutraal te maken. De operationele activiteiten van Apple draaien al helemaal op hernieuwbare energie en zijn CO2-neutraal. Dit nieuwe doel betekent dat in 2030 ook elk verkocht Apple device volledig klimaatneutraal zal zijn.
Apple: toeleveranciers vergroenen
Om dat te bereiken, moeten de toeleveranciers van het concern in Europa ook allemaal overstappen op groene stroom. Apple heeft dit programma in oktober 2015 in het leven geroepen om toeleveranciers te helpen hun energieverbruik terug te dringen en over te stappen op 100 procent hernieuwbare elektriciteit. Sinds de lancering hebben 72 productiepartners in 17 verschillende landen zich bij het programma aangesloten.
De Duitse toeleverancier Varta zegde deze week toe voor zijn Apple productie over te stappen op 100 procent hernieuwbare energie. In heel Europa nemen toeleveranciers van Apple maatregelen om hun Apple productie op groene stroom te laten draaien, waaronder het eveneens Duitse Henkel en tesa SE, het Nederlandse DSM Engineering Materials, het Zwitserse STMicroelectronics en het Belgische Solvay. Zo koopt DSM windenergie in Nederland in en heeft STMicroelectronics in Marokko een garage met zonnepanelen laten bouwen.
Bedrijven als Solvay maken sinds hun toetreding tot het Supplier Clean Energy Program van Apple vijf jaar geleden steeds meer gebruik van hernieuwbare energie.