Challengers: nieuwe regulering voor KPN werkt niet

News General Netherlands 23 SEP 2011
Challengers: nieuwe regulering voor KPN werkt niet

Easynet, Tele2 en T-Mobile (ETT) zijn zeer kritisch over Opta’s plannen om KPN te reguleren op het kopernetwerk. Dat blijkt uit hun gezamenlijke reactie op de concept-marktanalyse van Opta van 23 juni. Pretium Telecom sluit zich bij de kritiek van de drie aan. Vodafone neemt vooral de non-discriminatie-verplichting (ND-5) op de korrel. 

Opta legt KPN enkele verplichtingen op voor wholesale breedbandtoegang  hoge kwaliteit (WBT HK), maar wil FttO in een toekomstig besluit regelen. Dat is schadelijk voor de concurrentiesituatie op de zakelijke markt, stellen de bedrijven. KPN voert weliswaar upgrades door aan het DSL-netwerk, maar die zijn vooral gericht op de consumentenmarkt. Ze worden vooral ingezet op de plekken waar dat het best uitkomt voor de concurrentie van KPN Consumer met de kabel. Op de zakelijke markt is glasvezel bepalend, of combinaties van koper en glas. Daarom is het schadelijk dat FttO niet is opgenomen in dezelfde regulering.

Opta wil verder de regulering op WBT LK (lage kwaliteit, met name voor de consumentenmarkt) versoepelen. De alternatieve operators zijn sterk afhankelijk van gereguleerde toegang tot KPN’s netwerk. Er wordt onderscheid gemaakt tussen  ‘a-gebieden’, waar ze eigen apparatuur hebben en ‘b-gebieden’, waarin ze niet een concurrerend aanbod hebben ontwikkeld met eigen ontbundelde apparatuur. KPN heeft upgrades van het kopernetwerk aangekondigd, maar indien die niet goed worden gereguleerd, kunnen ze gebruikt worden om de positie van ontbundelaars in de a-gebieden te verzwakken. Tegelijkertijd wordt het verschil met de b-gebieden groter.

Non-discriminatie

Vodafone bekritiseert de non-discriminatiegedragsregel (ND-5) voor KPN. Deze gedragsregel moet ervoor zorgen dat KPN geen retailtarieven hanteert die onder haar wholesalekosten liggen. Opta heeft gekozen voor een nieuwe invulling daarvan. Die nieuwe regel geeft KPN een vrijbrief om zijn wholesaletarieven te verhogen en zijn eigen retaildiensten onder de kostprijs aan te bieden, stelt Vodafone.
Als de kabelbedrijven volgen, worden de alternatieve aanbieders uit de markt gewerkt en ontstaat een ‘cosy duopoly’, waarin de tarieven weer verhoogd kunnen worden.

Overigens zijn alle partijen, ook KPN zelf, er voorstander van dat ND-5 in een apart besluit wordt uitgewerkt. De alternatieve aanbieders vrezen echter voor mazen in de wet, op basis van de route die Opta nu voorstelt.

 

Gerelateerde artikelen