Ministerie van EZK verwacht geen tegenvallers in aanloop Multibandveiling

Nieuws Mobiel Nederland 23 AUG 2018
Ministerie van EZK verwacht geen tegenvallers in aanloop Multibandveiling

Het ministerie van Economische Zaken houdt vast aan de planning om eind 2019 of enkele maanden later te gaan veilen voor mobiele frequenties. Staatssecretaris Mona Keijzer denkt dat er enkele maanden vertraging op kunnen treden door één externe factor: het onderzoek van de Europese Commissie naar de mobiele fusie. De voorlopige deadline daarvoor is 30 november 2018, schrijft Keijzer aan de Tweede Kamer, in antwoord op vragen van VDD en D66. 

Fusietoets zorgt voor vertraging 

Het ministerie is al in 2016 begonnen aan de voorbereiding, met de Nota Mobiele Communicatie. In 2017 volgde de Strategische Nota, die in de markt slecht gevallen is. 

Eind vorig jaar kwam er een game changer: T-Mobile wil Tele2 overnemen en onderbrengen in een joint-venture. Het aantal MNO’s in de veiling zou kunnen dalen van vier naar drie. En dat ligt gevoelig qua concurrentie, dus de uitkomst van dat proces moet meewegen in het ontwerp van de Multibandveiling.  

Zodra de uitkomst van de fusietoets bekend is, zal de Autoriteit Consument en Markt (ACM) een advies uitbrengen. Dat advies vormt een input voor de veilingregeling en de politieke besluitvorming. 

Stappenplan alleen bij benadering bekend

De kamerleden Arne Weverling (VVD) en Jan Paternotte (D66) hebben hun kamervragen gesteld op basis van een artikel bij Telecompaper, dat mogelijke vertraging niet uitsluit, op basis van een gedetailleerde analyse van het stappenplan dat zal leiden naar de Multibandveiling. Keijzer beschrijft dat stappenplan opnieuw, maar kan veel stappen alleen nog globaal invullen. 

Het startpunt is eind 2018, op basis van wat nu bekend is. Voor alle stappen die daarna komen, is ongeveer 12 maanden uitgetrokken. Keijzer schrijft aan de Tweede Kamer dat het parlement de gelegenheid krijgt om de besluitvorming te beoordelen. Zij hoopt op een spoedige en vruchtbare discussie. 

Tijdsdruk op veiling is hoog

Voor die veiling is haast, om meerdere redenen. De nieuwe 1400 MHz frequenties zijn al beschikbaar, de 700 MHz frequenties per 1 januari 2020. Medio 2020 moeten ze zijn verdeeld, wil de Europese Commissie. De huidige 2100 MHz vergunningen verlopen eind 2020. Er is een transitie nodig om de 4G diensten te verhuizen naar de nieuwe ligging in deze band. 

Om tijd te winnen, heeft het ministerie om advies gevraagd aan de marktpartijen, zoals de vier mobiele operators en andere stakeholders. Er is onder meer gevraagd naar ideeën over de opzet van de veiling. Deze adviezen worden niet openbaar gemaakt, maar vertrouwelijk verwerkt in de nog komende beleidsstukken. 

Gerelateerde artikelen