Overheid bepaalt straks zelf verlenging frequentielicentie

News Wireless Netherlands 10 DEC 2013
Overheid bepaalt straks zelf verlenging frequentielicentie

Het Ministerie van Economische Zaken is begonnen met de consultatie van het aangepaste concept Frequentiebesluit. Het conceptbesluit is een gewijzigde versie van het Frequentiebesluit 2013, waarvoor EZ van 17 oktober tot 15 november 2013 een consultatie heeft uitgevoerd. De nieuwe consultatie eindigt op 12 januari 2014.

Het doel van de regeling is om bestaande en potentiële vergunninghouders voor schaarse frequentieruimte tijdig de nodige zekerheid te bieden over de beschikbaarheid van schaarse frequentieruimte, voor (radio-)omroep maar vooral voor telecommunicatie.

Ook wil de overheid meer tijd krijgen voor de besluitvorming over al dan niet verlengen van vergunningen en het eventueel voorbereiden van een herverdeling van de betreffende frequentieruimte. Op dit moment geldt de regel dat vergunningen opnieuw worden verdeeld 1 à 2 jaar voordat ze aflopen.

Rond de 2,6 GHz-veiling en de Multibandveiling is gebleken dat die termijn te kort is. Zowel overheden als marktpartijen moeten veel regelen en aanpassen. Voor de politieke besluitvorming en het uitwerken van alle veranderingen moet meer ruimte komen, zowel vóór een veiling als erna. Als er bij nieuwe vergunningen een transitiefase nodig is, wil EZ daarin de regie nemen.

Tenslotte moet de wijziging er voor zorgen dat de overheid niet langer afhankelijk is van het al dan niet indienen van een aanvraag tot verlenging. Als het concept definitief wordt, dan kan de minister van EZ naar zijn eigen oordeel besluiten tot verlenging van vergunningen als dat volgens hem de in artikel 18 van dit besluit genoemde belangen dient.

De minister kan besluiten tot verlenging in de periode van 4 tot 2 jaar vóór afloop van de vergunningen, of, als het de overgang van analoog naar digitaal betreft, in een periode van vier jaar tot zes maanden voor afloop van de vergunningen. Verder biedt de conceptwijziging de mogelijkheid dat de minister vanaf twee jaar voor de afloop van de vergunningen in het belang van de continuïteit van de dienstverlening tot verlenging kan besluiten.

Betrokken marktpartijen zijn de bestaande en potentiële vergunninghouders voor schaarse frequentieruimte. Door de verlenging van de aanvraagperiode krijgen beide groepen meer tijd om zich voor te bereiden op de te volgen strategie bij een verlenging en/of een herverdeling. Ook krijgen zij meer tijd om na afloop van een herverdeling hun netwerken aan te passen aan de nieuw ontstane frequentieverdeling, zo stelt EZ.

Gerelateerde artikelen