Red Apple en OONO lanceren open GPON-netwerk in Nederland

Nieuws Breedband Nederland 7 SEP 2009
Red Apple en OONO lanceren open GPON-netwerk in Nederland

De Vereniging van Eigenaren (VvE) van The Red Apple in Rotterdam heeft, in samenwerking met OONO (Onafhankelijke Open Network Operator), het eerste Nederlandse passieve open GPON-netwerk (Gigabit Passive Optical Networking) gebouwd. De VvE heeft het interne glasvezelnetwerk van dit 40 verdiepingen hoge appartementengebouw aangelegd. Alcatel-Lucent leverde de GPON-technologie voor het netwerk, dat door OONO werd geconfigureerd. Het netwerk is gebouwd voor de bewonersvereniging van de The Red Apple. Het gebouw is voorzien van 3 verbindingen van 2,5 Gbps (down) en 1.25 Gbps (up), waardoor de bewoners tot 1 Gbps symmetrisch kan worden aangeboden, voor een diversiteit aan nieuwe diensten. Meer dan negentig procent van de 154 bewoners heeft zich geabonneerd op het netwerk.

Het is een open netwerk, waarin de rollen van eigenaar (VvE), operator (OONO) en service providers strikt gescheiden zijn. Wireless Campus treedt op als dienstenmakelaar en heeft Intermax gecontracteerd voor internettoegang, Level Four voor telefonie en CAI Albrandswaard voor analoge en digitale tv-diensten. Onderhoud en beheer zijn in handen van OONO, dat tevens een datacenter beheert waarin zich het managementsyteem bevindt. Wireless Campus onderhandelt momenteel met een aantal dienstverleners om mobiele dataservices en beveiligingdiensten toe te voegen aan de portfolio.

Het netwerk is sinds begin mei 2009 actief. Internet, telefonie en televisie zijn afzonderlijk verkrijgbaar, maar ook gebundeld. Abonnementen op een triple play variëren in prijs tussen 42,50 en 69,95 euro per maand. In het goedkoopste abonnement is een internetverbinding inbegrepen van 20 Mbps symmetrisch. Het duurste pakket bevat een internetpakket van 60 Mbps symmetrisch, onbeperkt bellen naar vaste nummers in Nederland en het volledige pakket van 110 digitale tv-kanalen. Overigens is ook een abonnement met 100 Mbps symmetrisch beschikbaar.

In een gesprek met Telecompaper verdedigt CEO en mede-oprichter Oscar Kuiper van OONO de keuze voor GPON boven actief ethernet over point-to-point. Allereerst was er een fysieke beperking in het gebouw, waardoor de bij P2P noodzakelijke tweede glasvezel voor analoge tv niet haalbaar was. Daarnaast wijst Kuijper op de gebruiksvriendelijkheid van de Alcatel-Lucent apparatuur, het open karakter ervan en de lagere kosten. Toch zijn zowel OONO als Alcatel-Lucent in beginsel technologie-neutraal en laten de keuze voor GPON of P2P afhangen van de omstandigheden.

Het netwerk in The Red Apple bestaat, naast glasvezel naar iedere woning, uit een drietal splitters in de technische ruimte van The Red Apple en CPE-apparatuur in iedere woning. In elke splitter wordt een binnenkomende glasvezelkabel in 64 signalen gesplitst. Daardoor kunnen momenteel maximaal 192 woningen bediend worden. Dit kan overigens nog met een vierde splitter uitgebreid worden naar 256. Edgar van Essen van Alcatel-Lucent bevestigt tegenover Telecompaper dat het momenteel ook de CPE-apparaten levert, de zogenoemde ONT’s (optical network terminal). Overigens streeft Alcatel-Lucent ernaar een ecosysteem te bouwen van vendors die interoperabele ONT’s maken voor GPON-netwerken.

Kuiper laat verder doorschemeren dat OONO de ambitie heeft om verder te groeien in Nederland. De operator mikt op bestaande appartementencomplexen maar is nadrukkelijk ook geïnteresseerd in nieuwbouw. Daarnaast wil OONO als operator optreden op bedrijventerreinen (customer owned netwerken). Verder is samenwerking met gemeenten, die zelf een glasvezelnetwerk aanleggen, een optie. Vooralsnog ligt een samenwerking met gemeenten die Reggefiber het netwerk laten aanleggen niet voor de hand, omdat OONO de wholesale huurtarieven te hoog vindt. OONO streeft ernaar in 2010 1.000 FTTH-abonnees te bedienen en 200 klanten op bedrijventerreinen.

Gerelateerde artikelen