
KPN kwam gisteren als eerste mobiele operator met zware kritiek op de eind januari gepubliceerde nota Mobiele Communicatie, die voor de komende jaren moet vastleggen hoe mobiel spectrum in Nederland verdeeld en gereguleerd moet worden. Telecompaper vroeg daarop de overige drie operators met een eigen mobiel netwerk om hun visie. T-Mobile en VodafoneZiggo stellen de mening van KPN grotendeels te delen.
Tele2 geeft een wat meer algemene reactie. Meer nog dan beschikbare mobiele spectrum voor 4G- en vanaf 2020 ook 5G-diensten is het volgens Tele2 van belang dat toezichthouder ACM een grondige analyse doet van de huidige markt en de verschuivende posities bij het aanbieden van mobiele, maar ook vaste diensten.
"De conclusies uit deze analyse zijn de basis voor een beleid dat ook in de komende jaren goede marktwerking in Nederland veilig moet stellen en concreet moet leiden tot een verdeling van spectrum die effectieve concurrentie in Nederland veiligstelt."
Beperking uitrol 5G
KPN stelde gistermorgen te vrezen dat de voorstellen van minister Henk Kamp van Economische Zaken in de nota Mobiele Communicatie de uitrol van 5G in Nederland zullen hinderen. Volgens de operator sluit het voorgestelde Nederlandse frequentiebeleid niet aan bij Europese ontwikkelingen en wordt er onvoldoende mobiel spectrum beschikbaar gesteld.
De koppositie van Nederland op het gebied van mobiele connectiviteit staat op het spel als het frequentiebeleid niet wordt gewijzigd, zo liet de operator weten in een reactie op de nota. KPN meent dat het Nederlandse spectrumbeleid alleen succesvol kan zijn als het aansluit bij internationale spectrumharmonisatie en in overeenstemming is met het Europese spectrumbeleid. De openbare consultatie voor de nota Mobiele Communicatie loopt tot en met 17 maart.
Onduidelijkheid inzetbaarheid 3,5 GHz
KPN, VodafoneZiggo en T-Mobile hebben vooral bezwaar tegen de onduidelijkheid over inzetbaarheid van de 3.5 GHz band (3400 – 3800 MHz). Deze frequentieband is door de EU aangewezen als dé band voor het lanceren van 5G en zal lange tijd de enige band zijn in Europa waarmee ultra hoge datasnelheden en missiekritieke diensten geleverd kunnen worden. In Nederland kan de 3.5 GHz band vanwege het satellietstation in Burum echter slechts zeer beperkt worden gebruikt. Er is nog geen plan om deze band beschikbaar te maken voor mobiele communicatie. VodafoneZiggo wijst ook op onduidelijkheid inzake de inzet van spectrum in de 700 MHz-frequentieband.
Verder hebben de drie operators problemen met het voornemen van EZ om 2 x 10 MHz spectrum uit de 2100MHz-frequentieband te onttrekken aan de huidig beschikbare capaciteit die nodig is voor mobiele communicatie. Dit voornemen wijkt af van het huidige beleid op basis waarvan operators hun netwerken hebben uitgerold en staat haaks op de internationale frequentieharmonisatie en het Europese beleid.
Onduidelijkheden nota
De nota bevat volgens woordvoerder Mes van Vodafone ook veel zaken die nog uitgewerkt moeten worden en nu nog onvoldoende duidelijk zijn om een oordeel over te hebben. Enkele voorbeelden zijn:
- Verantwoordelijkheden en oplossingen met betrekking tot storing door mobiele netwerken op bijvoorbeeld kabel.
- Dekkingsplichten en verantwoordelijkheden van de overheid met betrekking tot het zorgen dat er voldoende opstelpunten kunnen worden gebouwd.
Voldoende spectrum must voor T-Mobile
T-Mobile, dat ondanks de overname van vaste activiteiten van Vodafone (Vodafone Thuis) vooral een mobiele operator is in Nederland, vreest een bovengemiddelde impact van het Nederlandse spectrumbeleid. “Juist voor T-Mobile is het van groot belang, als mobiele aanbieder zonder vaste landelijke infrastructuur, dat er voldoende spectrum beschikbaar is en komt,” aldus woordvoerster Judith Thompson-Sepmeijer van T-Mobile Nederland. “Nederland moet hierbij aansluiten bij Europees spectrumbeleid en dat gebeurt te vaak niet.”
T-Mobile ziet ook enkele positieve kanten aan het voorgestelde frequentiebeleid van EZ. De doelstellingen van de nota om een accentverschuiving aan te brengen van ‘nice to have’ naar ‘need to have’ en daarmee het belang van mobiele netwerken voor de Nederlandse samenleving ondersteunt de operator van harte.
Nota Mobiele Communicatie
EZ begon eind januari met een publieke consultatie over de Nota Mobiele Communicatie 2017. De consultatie liep op 10 maart af. In deze beleidsnota wordt het beleid uiteen gezet op basis waarvan de aankomende jaren de verdeling van de beschikbaar komende frequenties voor mobiele communicatie wordt uitgevoerd.
De centrale doelstelling en de accentverschuivingen worden voor wat betreft de mobiele telecommunicatiediensten uit de eerder gepubliceerde Nota Frequentiebeleid 2016 is uitgewerkt in de bovengenoemde Nota Mobiele Communicatie. De Nota moet het beleidskader bieden voor de uitgifte van frequenties in de 700-, 1400- en 2100 MHz banden.
EZ wil bij de frequentieveiling van 2019 extra regels opleggen voor de deelnemers, zo bleek uit de Nota Mobiele Communicatie. In het ‘lage’ spectrum komt een cap van 30 MHz per bedrijf. Deze beperking geldt voor de frequenties in 700, 800 en 900 MHz opgeteld. Die regel voorkomt de (theoretische) mogelijkheid dat één deelnemer de hele 700 Mhz-band opkoopt.
De L-band (1400 MHz) wordt geveild voor vergunningen die alleen geschikt zijn voor downloaden. De 2,1 GHz frequenties worden ook opnieuw geveild. Daarnaast denkt EZ aan een cap voor al het spectrum lager dan 6 GHz. Niemand zou niet meer dan 1/3e mogen bezitten om veilig te stellen dat er minstens drie aanbieders zijn en mogelijk vier.