
Opnieuw een wereldwijde BlackBerry-storing overschaduwt de zorgvuldig opgebouwde spanning rond de naderende lanceringsdatum van BlackBerry 10. Terwijl het nieuwe mobiele besturingssysteem van fabrikant Research In Motion wordt getest, kwam deze week het nieuws naar buiten dat dit jaar tenminste zes nieuwe mobiele apparaten zullen verschijnen.
Gelukkig voor RIM viel de storing qua duur mee. Dit in tegenstelling tot de technische problemen van oktober 2011. Destijds werden BlackBerry-gebruikers onaangenaam verrast door dagenlange storing die met name de EMEA-regio trof. Het voorval leidde tot veel ophef rond het bedrijf dat zijn beveiligde netwerk als één van zijn belangrijkste USP’s voert. Er kwam uiteindelijk compensatie in de vorm van gratis apps ter waarde van 100 dollar. Zakelijke gebruikers konden zich verheugen op een maand lang gratis service support.
De gevolgen van de huidige storing zullen binnen de perken blijven, maar promotie voor BlackBerry is het niet. RIM werkte het vorige jaar zorgvuldig aan zijn nieuwe mobiele besturingssysteem dat dit jaar zal worden gedragen door tenminste zes BlackBerry-apparaten. Op 30 januari aanstaande moet de wereld getuige worden van een nieuw RIM, dat onder de leiding van CEO Thorsten Heins opgewassen is tegen Apple’s iPhone, een handvol Android-apparaten en Windows Phone.
De eerste klap is in ieder geval een daalder waard: RIM zal geen enkele BlackBerry aanbieden via een exclusieve overeenkomst met een mobiele provider. Dat betekent dat zijn low-, mid- en high-end devices via meerdere operator-kanalen op de markt worden gebracht. Zo is al bekend dat de Amerikaanse providers AT&T, Verizon, T-Mobile USA en Sprint BlackBerry 10-toestellen in hun portfolio zullen opnemen. In Nederland komt in ieder geval Vodafone met apparaten op BlackBerry 10.
Het is inmiddels een publiek geheim dat mobiele providers – naast iOS en Android – graag een derde ecosysteem zien komen. Het liefst één die zonder problemen samenwerkt met de belangen van mobiele providers in het achterhoofd. BlackBerry 10 wordt momenteel getest op 150 mobiele netwerken wereldwijd en de eerste geluiden over het nieuwe systeem zijn positief.
Naast de sterke relatie met mobiele providers die RIM door de jaren heen opbouwde, maakte het bedrijf vorig jaar ook werk van developer relations. Dat lijkt zijn vruchten af te werpen. Inmiddels telt BlackBerry App World ruim 70,000 applicaties voor BlackBerry 10, liet RIM eind vorig jaar weten. Voor huidige standaarden relatief weinig, maar RIM belooft meer kwaliteit en meer inkomsten voor developers.
Zodoende is RIM in een goede uitgangspositie om het derde ecosysteem te worden achter Android en iOS. Van Windows Phone, afhankelijk van de prestaties van zijn hardwarepartners, heeft RIM, voorlopig nog geen last.