
Het BIPT heeft per 1 februari het nummerplan gewijzigd om meer ruimte te maken voor IoT-diensten en eCall. De wet- en regelgeving gaat nu over M2M, maar dat wordt verbreed naar IoT-toepassingen. Auto’s, liften en allerlei wearables kunnen voortaan een speciaal nummer krijgen dat begint met 077. Vanaf 1 april moeten in de Europese Unie alle nieuwe auto’s eCall hebben, een systeem dat automatisch de hulpdiensten alarmeert na een (ernstig) verkeersongeval. Op het moment dat de sensoren detecteren dat een botsing plaatsvindt, wordt automatisch het noodnummer 112 gebeld, bepaalde data doorgestuurd en een spraakkanaal met de nooddiensten geopend.
België heeft sinds 2011 een speciale nummerreeks voor M2M (machine to machine) toepassingen: 077 en dan elf cijfers. Sinds 1 september 2013 mogen er ook geen andere nummers meer gebruikt worden voor M2M-aansluitingen. (Voor oudere nummers geldt een overgangsperiode tot in 2023.) De nummers worden uitgegeven in blokken van 1 miljoen nummers tegelijk. Proximus, BICS, Telenet en Orange Belgium hebben ze, daarnaast is er nog een ander bedrijf dat ze heeft gereserveerd. Het BIPT heeft dit besluit in 2017 geconsulteerd en dat heeft niet geleid tot aanpassingen.
Auto’s: niet alleen eCall maar ook WiFi
eCall heeft echter een dubbel karakter. De module in de auto verstuurt data naar een server, maar zet óók een mobiel gesprek op met de alarmcentrale. Het is dus geen zuivere machinecommunicatie. Om het nog ingewikkelder te maken: automerken gaan ook een WiFi hotspot inbouwen en daar mobiele databundels voor verkopen.
Dat loopt via dezelfde LTE-module in de auto. In dat geval mág ook een mobiel nummer worden gebruikt, of zelfs een vast nummer. Bij auto’s is de kans groot dat het überhaupt geen Belgisch nummer is.
Het BIPT ziet liever niet dat er 04-xx mobiele nummers worden gebruikt, omdat die anders sneller opraken. De Belgische overheid zal daarom de bestemming van de 077-reeks breder maken. Niet alleen een auto, maar ook de telefoon in een lift kan zo’n nummer krijgen. Ook wearables voor ouderen en chronisch zieken (mHealth) gaan de reeks gebruiken, verwacht het BIPT. De regels worden zo gewijzigd dat een apparaat met een 077-nummer alleen bedoeld is voor bellen naar een bepaald nummer of een beperkte groep.
Andere EU-landen zijn ook bezig met eCall
Het Europees Parlement heeft in april 2015 ingestemd met de eCall verordening. Daarin is 1 april 2018 vastgelegd als begindatum. Andere landen in de EU hebben vergelijkbare stappen gezet. Slovenië claimde in oktober de eerste te zijn met de invoering van eCall. Ierland is van plan om 088-nummers uit te gaan geven.
De Nederlandse overheid is in 2016 begonnen aan een project om de meldkamers voor 1-1-2 te moderniseren. Minister Grapperhaus van Justitie en Veiligheid schreef in januari een brief naar de Tweede Kamer, in reactie op berichten dat Nederland achter zou lopen met de invoering. Grapperhaus stelt dat de invoering door de Nationale Politie 'voortvarend wordt opgepakt.' De invoering van eCall moet terwijl er enkele andere projecten lopen, zoals de samenvoeging van meldkamers en de aansluiting daarvan op een landelijke ICT, de vernieuwing van de 1-1-2 infrastructuur en de invoering van een vernieuwd C2000.