
Het Belgische onderzoeksinstituut Imec heeft de afgelopen week tijdens het Imec Technology Forum in Antwerpen (ITF 2018) een nieuwe AR/VR-bril getoond. Imec omschrijft het als ‘een nieuwe draadloze technologie die op basis van elektro-oculografie (EOG) zeer nauwkeurig oogbewegingen kan meten’.
De technologie is geïntegreerd in een standaard bril en verbetert volgens het instituut de gebruikerservaring in augmented (AR-) en virtual reality (VR) toepassingen. De oog-tracking bril zal ook ingezet worden in klinisch onderzoek naar de vroegtijdige diagnose van ziektes als Alzheimer en Parkinson, aldus Imec.
Bestaande AR- en VR-brillen met oog-tracking capaciteiten maken gebruik van camera’s, wat ze vaak duur en omvangrijk maakt en de snelheid van registratie van oogbewegingen beperkt. De huidige brillen zijn ook niet energiezuinig waardoor grote batterijen nodig zijn.

Imec heeft nieuwe AR/VR-technologie ontwikkeld die past op een standaard brilmontuur.
De oog-tracking bril van Imec telt vijf kleine polymeer-elektrodes op een standaard brilmontuur. De gebruiker kan met oogbewegingen door computermenu’s en andere interfaces navigeren. Een algoritme vertaalt de oogbewegingen in virtuele opdrachten: met zijdelingse oogbewegingen kan je ‘swipen’, terwijl het knipperen met de ogen een voorwaartse beweging maakt.
Minder energieverbruik
De bril kan tot 256 oogbewegingen per seconde detecteren, twee keer sneller dan bestaande VR-brillen. Bluetooth draadloze communicatie betekent dat de bril minder energie verbruikt, waardoor er slechts een kleine batterij nodig is die samen met de elektronica in het montuur verwerkt is.
Volgens dr. Alessio Meroni, die de bril heeft ontwikkeld, is de oog-tracking bril een van de vele wearables die bij imec worden ontwikkeld. Het onderzoeksinstituut wil zijn expertise in nano-elektronica vertalen naar meer innovatieve wearables die comfortabel en draagbaar zijn.
Diagnostische toepassingen
Het is de ambitie om uiteindelijk samen met medische bedrijven de oog-tracking technologie verder te ontwikkelen naar een diagnostische toepassing, bijvoorbeeld voor vroegtijdige diagnose van neurodegeneratieve ziektes. Het compact en ergonomische ontwerp van de EOG-bril is ontwikkeld in samenwerking met GBO, een industrieel designbureau gevestigd in Antwerpen. Datwyler Group, gevestigd in Altdorf, Zwitserland heeft samen met imec de polymeer-elektrodes voor de bril ontwikkeld.