
De mobiele telecom in Nederland heeft in het tweede kwartaal een omzet behaald van 1,6 miljard euro, blijkt uit het Telecompaper kwartaalrapport Dutch Mobile Operators. Dat is een daling van 3,4 procent op jaarbasis, maar een groei van 0,6 procent ten opzichte van het eerste kwartaal. De omzet uit data groeide minder hard dan een jaar geleden en kon daardoor niet compenseren voor de continue daling van omzet uit spraak. Telecompaper heeft de verwachtingen voor de komende vijf jaar naar beneden bijgesteld. Naast de jongste kwartaalcijfers van de mobiele operators weegt regulering daarin mee. Opta heeft nieuwe tarieven vastgesteld voor gespreksafgifte.
Voor 2010 verwacht Telecompaper een omzet uit diensten van 6,4 miljard euro, zo’n 2 procent lager dan in 2009. Voor de periode 2009-2014 wordt een gemiddelde groei verwacht van 0,7 procent – tegen 1,7 procent die eerder werd geraamd. In 2014 komt de omzet uit op 6,8 miljard euro. De hoofdoorzaak is de verplichte verlaging van MTA tarieven over twee jaar, tot 1 cent. Dit heeft een enorme invloed op de voice revenue, maar dat wordt nagenoeg gecompenseerd door de groei in non-voice.
Het aantal simkaarten in Nederland (inclusief die van MVNO’s) daalde met 6,7 procent op jaarbasis tot 19,9 miljoen aan het eind van juni. De penetratie daalde dan ook van 129,4 aansluitingen per 100 inwoners tot 120,1. Dat komt doordat KPN en T-Mobile inactieve prepaidaansluitingen hebben afgesloten. Dit jaar bleef de markt stabiel – een groei van 0,1 procent ten opzichte van het eerste kwartaal.
KPN verstevigde zijn positie iets, tot boven de 50 procent van het aantal aansluitingen. Vodafone groeide tot ruim 26 procent, terwijl T-Mobile’s marktaandeel daalde tot 24 procent, vooral door een sanering bij prepaid.
Overigens zijn de getallen beïnvloed doordat Vodafone en T-Mobile hun omzet anders zijn gaan rapporteren. Op basis van nieuwe definities zou zowel de daling op jaarbasis als de kwartaalgroei er gunstiger uitzien.