
Een onderzoek van Ernst and Young (EY) brengt risico's en uitdagingen aan het licht waarmee telco's dit jaar en daarna worden geconfronteerd nu ze uit de coronacrisis komen. Maar liefst 78 procent van de respondenten uit een studie van EY stelt plannen voor digitale transformatie te heroverwegen als gevolg van de pandemie.
De belangrijkste uitdagingen voor operators zijn geopolitieke verstoringen, veranderend privacybeleid en het formuleren van een 5G-visie. EY concludeert in zijn rapport dat telco's zich moeten concentreren op het opbouwen van netwerk resilience (veerkracht). tegelijk moeten ze positieve klantervaringen en vertrouwen in hun privacy-beleid opbouwen bij het implementeren van 5G-netwerken en -diensten, zelfs als ze worstelen in de Post-covid-19-omgeving.
De basis van alle risico's in de top 10 van EY is de noodzaak om de impact van geopolitieke omwentelingen en concurrentieverstoring te verminderen. Dit is het negende risico in de top 10, maar is onderliggend aan alle uitdagingen waarmee telecombedrijven worden geconfronteerd. Nu de toeleveringsketens van netwerkapparatuur steeds meer worden verstoord door de wereldwijde handel, zijn er zorgen dat de uitrol van 5G kan worden vertraagd. Ondertussen proberen techspelers meer controle uit te oefenen over waardeketens, terwijl nieuwe mobiele spelers de prijzen blijven verlagen om marktaandeel te winnen.
Netwerkveerkracht & lange-termijnplanning cruciaal
Het grootste risico voor telecombedrijven is het onvermogen om de veerkracht en het bereik van de infrastructuur te garanderen. De vraag naar netwerkcapaciteit groeide snel tijdens de coronacrisis, met aanvankelijke lockdown-pieken van 10-70 procent. Netwerken konden meestal aan de vraag voldoen, maar de perceptie van de klant blijft cruciaal.
Bijna de helft (42%) van de Britse consumenten zei bijvoorbeeld dat telecombedrijven hun middelen zouden moeten besteden aan het handhaven van de breedbandkwaliteit. In de VS maakte een derde (32%) melding van bezorgdheid over de betrouwbaarheid, snelheid en verbinding van internet thuis sinds het begin van de pandemie.
EY stelt dat, nu de omzet in de meeste productcategorieën zal dalen, telco-strategieën 'nieuwe denkwijzen en nieuwe competenties' moeten omvatten. Daarbij moet het belang voor klanten veranderen van snelheid naar betrouwbaarheid.
Opschalen digitaliseringsinitiatieven
Het tweede geïdentificeerde risico is het onvermogen om interne digitaliseringsinitiatieven op te schalen. EY legt uit dat naarmate bedrijven hun strategieën heroverwegen, er historische barrières blijven bestaan, zoals ontoereikende vaardigheden op het gebied van analyse en AI. Klanten moeten plannen voor de lange termijn en hun bedrijfsstrategieën aanpassen aan de versnelde technologische vooruitgang.
Op de derde plaats staat het risico dat het doel voor en de inclusie van het personeelsbestand niet worden herontworpen. Bedrijven moeten talent aantrekken, maar ook mikken op de lange termijn, zodat tactische prioriteiten niet niet zwaarder wegen dan strategische verbeteringen. EY onderstreept ook de noodzaak om de vertegenwoordiging van oudere vrouwen en de etnische diversiteit te verbeteren.
Belang privacy niet onderschatten
Het verbeteren van de capex-efficiëntie en het netwerkrendement is de volgende uitdaging, gevolgd door de noodzaak om veranderende eisen op het gebied van privacy, veiligheid en vertrouwen niet te onderschatten.
EY geeft verder aan dat het opbouwen van vertrouwen en het formuleren van een 5G-visie 'missiekritiek' is geworden. Minder dan de helft (47%) van de Britse consumenten heeft het gevoel dat ze de controle hebben over hun online gegevens, en meldingen van privacyproblemen met betrekking tot apps voor het opsporen van contacten en platforms voor videogesprekken hebben de bezorgdheid vergroot tijdens de pandemie.
EY ziet dat bedrijven over het algemeen het verband tussen vertrouwen en omzetgroei onderschatten, waarbij bijna de helft (46%) van de telecombedrijven cybersecurity beschouwt als ofwel compliance ofwel crisisgedreven in plaats van als een proactieve onderneming.
Managen verwachtingen
Op de zesde plaats in de risico top-10 staat het gevaar dat de verwachtingen van investeerders en stakeholders niet goed worden beheerd. 'Het creëren van geloofwaardige communicatie met investeerders tijdens deze ongekende periode vereist zowel vooruitziende blik als flexibiliteit', aldus het rapport.
Op de 7e positie staat ondoelmatige betrokkenheid bij verticals en de publieke sector, vaak vanwege een laag bewustzijn van de voordelen van 5G. Veel sectoren hebben hulp nodig hebben om te beseffen wat 5G voor hen kan betekenen. 80 procent van de bedrijven zei dat ze willen dat 5G-providers een meer samenhangende 5G-visie formuleren, wat de noodzaak van een duidelijkere dialoog onderstreept.
Andere risico's in de top 10 zijn onder meer het onvermogen om zich aan te passen aan een veranderend regelgevingslandschap (achtste); en het niet profiteren van veranderende marktstructuren (tiende).