TP:Talks - Nederlandse breedbandmarkt zoekt nieuwe groei via open netwerken en sportcontent

Achtergrond Algemeen Nederland 07:45
TP:Talks - Nederlandse breedbandmarkt zoekt nieuwe groei via open netwerken en sportcontent

De Nederlandse telecommarkt zoekt nieuwe groeimogelijkheden via open glasvezelnetwerken, aanvullende contentdiensten en nieuwe prijsstrategieën. Dat bleek uit een recente aflevering van TP:Talks van Telecompaper, waarin Ed Achterberg en Tim Poulus de ontwikkelingen rond Delta Fiber, Ziggo, KPN, Odido en Budget Thuis werden besproken. Ook in België neemt de concurrentie toe, mede door nieuwe sublicenties voor sportrechten en de komst van Digi op de markt.

Delta Fiber behoort tot de partijen die een nieuwe fase ingaan. Het bedrijf beweegt richting een positieve kasstroom en verwacht in 2026 structureel winstgevend te worden. Volgens Telecomaper markeert dat tevens een logisch moment voor het aangekondigde vertrek van topman Marco Visser later dit jaar. De aanlegfase van het glasvezelnetwerk nadert afronding, terwijl de focus verschuift naar netwerkgebruik en rendement.

Uit de cijfers blijkt dat vooral wholesale goed presteert bij Delta. Diverse aanbieders zijn inmiddels actief op het netwerk, waardoor klanten verschuiven van retail naar wholesale, maar dat leidt niet noodzakelijk tot lagere marges. Delta rapporteerde een EBITDA-marge van 58 procent, aanzienlijk hoger dan de circa 45 procent van KPN. Daarmee bevestigt glasvezel volgens de analisten zijn potentieel als rendabele infrastructuur.

Een belangrijke ontwikkeling is de samenwerking tussen Delta en Ziggo. Ziggo krijgt toegang tot ongeveer 600.000 lijnen in het oorspronkelijke Delta-gebied, waaronder Zeeland en delen van Zuid-Holland. Daarmee breidt Ziggo zijn bereik uit buiten het eigen kabelgebied. TelecomPaper verwacht dat de samenwerking later dit jaar operationeel wordt.

Open netwerken krijgen meer steun

De samenwerking tussen Delta en Ziggo past in een bredere trend richting open netwerken. Glasvezelpartijen kiezen steeds vaker voor een model waarbij meerdere aanbieders toegang krijgen tot dezelfde infrastructuur. KPN doet dat gedeeltelijk onder regulering, terwijl Delta en Open Dutch Fiber daar nadrukkelijker strategisch op inzetten.

Ook kleinere aanbieders proberen daarvan te profiteren. Budget Thuis vernieuwde recent zijn merkstrategie en introduceerde een eigen televisieplatform gebaseerd op Android TV. Daarmee zet het bedrijf een volgende stap richting een zelfstandiger positie binnen de breedbandmarkt. De dienst is momenteel beschikbaar op een beperkt deel van het netwerk, maar verdere uitbreiding lijkt mogelijk via onafhankelijke netwerkexploitanten.

Volgens Poulus wordt de komende jaren belangrijk hoe aanbieders hun glasvezelnetwerken verder vullen. De nadruk verschuift daarbij van aanleg naar commerciële benutting. Vanaf 2027 kan daardoor een nieuwe fase ontstaan waarin onafhankelijke netwerkoperators en dienstverleners een grotere rol krijgen.

Providers zoeken balans tussen premium en prijsbewust

Tegelijkertijd groeit de aandacht voor merksegmentatie. VodafoneZiggo positioneert Ziggo nadrukkelijker als premiummerk via extra sportcontent, waaronder ESPN. Voor prijsbewuste klanten is er Hollandsnieuwe, dat eenvoudiger pakketten biedt zonder uitgebreide televisiediensten of vaste telefonie.

De vraag is of Odido een vergelijkbare strategie volgt. Tijdens een webinar van Telecompaper bleek de markt verdeeld: ongeveer de helft van de deelnemers verwacht dat Odido vasthoudt aan één merk, terwijl anderen ruimte zien voor een aanvullend prijsmerk.

Volgens Telecompaper blijft omzetgroei voor telecombedrijven uitdagend. Daardoor ontstaan nieuwe prijsmodellen en aanvullende diensten. KPN introduceerde recent een malwarefilter voor mobiele klanten en behoudt in de voorwaarden ruimte voor aanvullende prijsaanpassingen naast inflatiecorrecties. Ook Ziggo verhoogt de waarde van pakketten via extra content.

Belgische markt zet sport centraal

In België draaide het nieuws vooral om sportrechten. Proximus sloot een overeenkomst met streamingdienst DAZN voor Belgisch voetbal en internationale sportrechten. Daarmee volgt het bedrijf een vergelijkbare strategie als Telenet. Volgens TelecomPaper groeit het belang van sublicenties, waarbij content niet exclusief wordt gehouden maar via meerdere partijen beschikbaar komt.

De Belgische breedbandmarkt bleef daarnaast stabiel groeien. Zowel Proximus als Telenet noteerden groei bij breedbandabonnementen, terwijl de concurrentiedruk voor Orange Belgium en nieuwkomer Digi toeneemt. Digi investeert ondertussen verder in infrastructuur, ondanks lokale discussies over de aanleg van glasvezel.

Ook satellietinternet blijft zich ontwikkelen. Eutelsat realiseerde omzetgroei dankzij connectiviteitsdiensten, terwijl Starlink internationaal verder uitbreidt. In Nederland blijft het gebruik beperkt door de hoge kwaliteit van bestaande vaste en mobiele netwerken. Wereldwijd groeit de belangstelling echter snel, mede doordat nog miljarden mensen geen toegang hebben tot internet.

Luister onze podcast via je favoriete podcast app. Of klik hieronder voor Spotify of Apple Podcasts.

  

Gerelateerde artikelen