
De Nederlandse en Belgische telecommarkt bewegen richting een model waarin open netwerken, wholesalediensten en merksegmentatie steeds belangrijker worden voor groei. Volgens Tim Poulus bieden deze ontwikkelingen kansen voor zowel gevestigde aanbieders als uitdagers zoals Digi. Tegelijkertijd ontstaan nieuwe strategische keuzes voor partijen als Ziggo, Delta Fiber en Open Dutch Fiber. Zo valt te beluisteren in de nieuwste podcast aflevering van TP:Talks van Telecompaper.
In deze TP:Talks stond de verdere opening van glasvezelnetwerken centraal. Daarbij kwam ook het aangekondigde vertrek van Delta Fiber-topman Marco Visser aan bod, op een moment dat het bedrijf een nieuwe fase ingaat waarin de focus verschuift van netwerkuitrol naar het optimaal benutten van het glasvezelnetwerk. Volgens Tim Poulus bevestigen de recente ontwikkelingen bij Delta Fiber die transitie. “Je ziet echt een verschuiving van retail naar wholesale. Dat vinden ze geen enkel probleem. Integendeel, laat maar komen”, zei hij over de strategie van Delta Fiber.
Die ontwikkeling wordt versterkt door de samenwerking tussen Delta Fiber en Ziggo. Aanvankelijk werd gesproken over circa 600.000 aansluitingen, maar volgens Poulus biedt de overeenkomst Ziggo in principe toegang tot het volledige Delta-netwerk. Daardoor ontstaat voor VodafoneZiggo een interessante strategische afweging tussen verdere investeringen in DOCSIS 4.0 en het benutten van bestaande glasvezelverbindingen van Delta.
“Contractueel is het blijkbaar zo dat Ziggo op het hele netwerk kan leveren”, aldus Poulus. Volgens hem kan dat op termijn zelfs gevolgen hebben voor de manier waarop Ziggo zijn netwerkstrategie vormgeeft.
Meer concurrentie via open infrastructuur
Niet alleen Delta Fiber kiest nadrukkelijk voor een open model. Ook Open Dutch Fiber richt zich op het aantrekken van extra aanbieders. Een recente ontwikkeling is de toetreding van Budget Thuis tot het netwerk.
Volgens Poulus draait het daarbij om hetzelfde uitgangspunt als bij Delta Fiber: het zo efficiënt mogelijk benutten van bestaande infrastructuur. “Het hoogste streven bij Delta is het vullen van het netwerk. Dat is bij Open Dutch Fiber ook zo.”
De komst van Budget Thuis zorgt volgens de analisten bovendien voor meer diversiteit op open netwerken. In een markt waarin veel merken zijn opgegaan in grotere telecomgroepen, behoren Budget Thuis en Lebara tot de weinige prijsgerichte aanbieders die zelfstandig verder groeien.
Digi profiteert van marktontwikkelingen
Ook in België spelen open netwerken een belangrijke rol. Tijdens het webinar over de Belgische markt werd uitgebreid stilgestaan bij de positie van Digi. De uitdager groeit vooralsnog beperkt, maar volgens Poulus kunnen nieuwe wholesalemodellen en prijsverhogingen bij gevestigde aanbieders het speelveld aantrekkelijker maken. “Die wholesale-overeenkomsten komen eraan. Dus al die netwerken gaan open. Dat is natuurlijk gunstig voor Digi”, aldus Poulus.
Hoewel er vragen zijn ontstaan over de prioriteiten van de Roemeense moedermaatschappij, verwacht hij niet dat Digi zich uit België zal terugtrekken. “De marktomstandigheden zijn best wel gunstig aan het worden.”
Ook de strategie van Telenet kwam aan bod. Het bedrijf positioneert zijn hoofdmerk steeds nadrukkelijker in het premiumsegment, terwijl prijsbewuste klanten kunnen uitwijken naar submerken zoals Base. Volgens de Poulus en Achterberg sluit die aanpak aan bij vergelijkbare strategieën in Nederland, waar VodafoneZiggo werkt met Ziggo en Hollandsnieuwe.
Groei verschuift van netwerken naar diensten
Volgens de analisten verschuift de focus in de telecomsector steeds verder van netwerkuitrol naar het benutten van bestaande infrastructuur. Daarbij spelen wholesalediensten, aanvullende content en nieuwe merkstrategieën een steeds grotere rol.
De discussie beperkt zich niet tot breedband alleen. Ook streamingdiensten zoeken nieuwe groeimodellen. Netflix breidt zijn abonnementen met reclame verder uit, terwijl steeds meer consumenten kiezen voor goedkopere abonnementsvormen. Daarnaast experimenteren telecombedrijven met nieuwe diensten rond cloud, AI en satellietconnectiviteit.
De rode draad is volgens de Poulus en Achterberg duidelijk: de komende jaren zal het succes van telecomaanbieders minder afhangen van het aanleggen van nieuwe netwerken en meer van het vermogen om bestaande infrastructuur, partnerschappen en diensten commercieel optimaal te benutten.

