Mobiel bellen als eerste levensbehoefte

Commentaar Mobiel Nederland 28 MEI 2013
Mobiel bellen als eerste levensbehoefte

Een meerderheid in de Tweede Kamer (D66, PvdA, PVV, CDA en SP) verlangt van minister Kamp van Economische Zaken (EZ), dat beltegoed minimaal een half jaar tot een jaar geldig blijft en dat dit bij wet wordt geregeld. Bovendien gaat de voorgestelde compensatieregeling - een vergoeding bij een storing van meer dan twaalf uur - de Kamer niet ver genoeg.


De eerste kwestie lijkt in het licht van de meest recente ontwikkeling in het abonnementenlandschap te zijn verworden tot een achterhoede gevecht. De nieuwste abonnementen kennen een focus op connectiviteit en niet zo zeer op eenheden belminuten en sms'jes. Maar ook voor de MB's geldt een beperkte houdbaarheid en inschatten hoeveel MB je per maand nodig hebt is misschien nog wel lastiger. Ook komen er abonnementen waarbij onbeperkt bellen en sms'en (niet alleen on-net) al standaard deel uit maakt van het abonnement (Vodafone RED). Daarnaast is er bij T-Mobile een abonnement dat standaard onbeperkt mobiel internet (64Kbps) en gratis sms'en biedt (T-Mobile Stel Samen). Bij KPN is standaard on-net bellen inbegrepen in alle abonnementen. Er is in sommige gevallen dus al geen sprake meer van bepaalde minutenbundels of sms-bundels die kunnen verlopen.

Toch is een te grote bundel vaak de keuze van de consument zelf. Een te krappe bundel betekent bij overschrijding een buitenbundel tarief dat een factor tien hoger kan zijn dat het tarief van de bundel. Daardoor is een  grotere bundel die niet opgemaakt wordt goedkoper dan slechts een beperkt aantal minuten buiten de bundel. Natuurlijk is ook dat ingegeven door het prijsbeleid van de operator. Bovendien zijn er ook consumenten die een bepaalde bundel zien als een vorm van gespreid betalen van hun toestel. Ze nemen dan een bundel waarvan de maandelijkse lasten binnen hun budget passen en men niks hoeft bij te betalen voor de allernieuwste Apple iPhone of Samsung Galaxy smartphone. De consument neemt een te grote bundel daarbij voor lief. Het lease model van KPN en haar merken Telfort en Hi scheidt de kosten voor abonnement en toestel, maar het buitenbundel tarief wordt nog steeds als argument gebruikt om vooral een grotere bundel te nemen. Toch is er wel degelijk iets te kiezen valt. Er zijn providers waarbij je inderdaad je minuten niet kunt meenemen (tegoed een maand geldig), maar een houdbaarheid van twee, maar ook tot 3 maanden is te verkrijgen. Als men houdbaarheid van tegoed belangrijk vindt, is een overstap snel gemaakt.

De vraag is alleen - als er inderdaad wetgeving komt - hoe dit wordt opgepakt. Operators zijn vrij om hun prijsstelling te bepalen, dus het risico bestaat dat ze de prijzen gaan verhogen als ze verplicht worden om de geldigheid van het beltegoed te verlengen. De kosten moeten worden gedekt en als een inkomstenbron opdroogt zal dit ergens anders worden gecompenseerd.

In het geval van het afrekenen per seconde is de verkrijgbaarheid van één dergelijk abonnement al een voldoende voorwaarde om aan de wet te voldoen. Zo heeft KPN binnen het hele portfolio van abonnementen (KPN, Telfort en Hi) het 'KPN seconde bellen' geïntroduceerd. Daarbij betaal je een vast bedrag per maand van 15 euro (access fee) en daar bovenop de per seconde afgerekende gebruikskosten.Dat het verder een onaantrekkelijk aanbod is - voor die eerste 15 euro krijg je geen bel/sms/MB tegoed - lijkt in Den Haag vervolgens niemand meer te interesseren (zie ook 'Afrekenen per seconde' is een wetswijziging zonder betekenis)

Naast het vraagstuk van de houdbaarheid van het beltegoed, is ook de storingsgevoeligheid van de netwerken weer onderwerp van discussie. Als voorbeeld dient keer op keer de brand in een netwerkstation van Vodafone van begin april 2012, waar klanten in de Randstad dagen lang hinder van ondervonden. Als reactie daarop kwam regional roaming op de agenda en nu gaan de drie grote MNO's daar komende zomer de eerste tests mee doen.

In deze discussie wordt door de Kamer van de operators verlangd dat ze hun klanten al na vier uur compenseren bij het wegvallen van het mobiele netwerk, zoals dat ook gebeurt bij stroomuitval in de energie branche. Van een bijna onmisbare dienst als mobiele telefonie mag je verwachten dat deze een hoge beschikbaarheid kent. Dat betekent echter wel dat providers in hun risico analyse rekening moeten houden met mogelijk extra investeringen en deze zullen - indien nodig - terugverdiend moeten worden.

De overheid ziet mobiele bereikbaarheid bijna als een soort eerste levensbehoefte die altijd beschikbaar moet zijn. Dan zou mobiele telefonie in dat licht misschien ook thuishoren in het lage BTW tarief van 6%. En een consument die zelf alle risico's wil afdekken kan voor de zekerheid eigen maatregelen treffen en een extra sim van een andere provider achter de hand houden in het geval van een calamiteit.

Gerelateerde artikelen