Smart Highway test met connected cars op Vlaamse snelweg

Nieuws Mobiel België 8 APR 2019
Smart Highway test met connected cars op Vlaamse snelweg

Imec test vandaag samen met UAntwerpen en UGent de nieuwe Smart Highway testinfrastructuur langs de E313. Het wordt een reallife test met twee geconnecteerde samenwerkende auto’s.  Op het dak van de auto’s bevindt zich een radiomodule voor communicatie met andere auto’s en de weginfrastructuur, plus een module voor dataverwerking. Over het traject van de testsite zijn radio-eenheden aan de kant van de weg geïnstalleerd die communiceren met de auto’s.

Bij de test van 8 april zullen drie auto’s achter elkaar rijden. De eerste en de laatste zijn connected cara. Daartussen rijdt een gewone auto. Wanneer de eerste auto een noodstop uitvoert, zal die informatie bijna realtime worden doorgegeven aan de andere connected auto. De tweede connected auto zal daarop ook onmiddellijk een waarschuwing krijgen om te remmen of te stoppen. Het is de bedoeling om die soort informatie in de toekomst te gebruiken als extra databron om zelfrijdende wagens aan te sturen.

Twee technologie stromingen

“Vandaag bestaan er verschillende technologieën voor korte afstandscommunicatie tussen auto’s en de weginfrastructuu. Een WiFi variant (ITS-G5 genaamd) en een 4G variant (C-V2X genaamd). Daarnaast kan ook de commercieel beschikbare (lange afstand) 4G communicatie gebruikt worden. Autofabrikanten hebben nog geen keuze gemaakt over de meest geschikte technologie. Binnen het Smart Highway project testen we de verschillende technologieën en bieden we een flexibel platform aan om eenvoudig volgende generatie technologieën toe te voegen, en dit in een reallife omgeving. Dit platform biedt ook de mogelijkheden om toekomstige use cases te ondersteunen die veel data processing vergen, bv door gebruik van artificiële intelligentie," zo zegt Bart Lannoo van imec/UAntwerpen.

“De technologieën die hier getest worden, kunnen de verkeersveiligheid verbeteren en het fileprobleem verlichten. Daarom investeert Vlaanderen 3,5 miljoen euro in dit project en in de ‘smart highway’, een permanente testsite langs de E313/E34, die toelaat om op een flexibele manier nieuwe communicatie-, data- en sensortechnologieën te testen en valideren. Een volgende fase voorziet uitbreiding naar de Antwerpse ring. Dit is een belangrijke stap naar zelfrijdende wagens in ons verkeer”, zegt Philipe Martens, Vlaams Minister van Econimie en Innovatie.

Concorda project

Smart Highway is een project van de Vlaamse overheid en loopt in parallel met het Europese CONCORDA project. Binnen deze projecten wordt technologie ontwikkeld en uitgetest voor coöperatieve en geconnecteerde auto's, met als doel het verkeer – waaronder toekomstige zelfrijdende auto's – slimmer te maken door hun gezichtsveld uit te breiden met de informatie van naburige voertuigen.

Categorieën:

Bedrijven:

Landen:

Gerelateerde artikelen