Telstra stelt infrastructuur beschikbaar aan NBN Co

News Broadband Australia 20 JUN 2010
Telstra stelt infrastructuur beschikbaar aan NBN Co

Telstra stelt zijn infrastructuur beschikbaar aan het NBN Co, dat in opdracht van de regering een bijna landelijke dekkend FTTH-netwerk bouwt. Daardoor is Telstra verzekerd van deelname aan het NBN (national broadband network), mits de voorlopige overeenkomst uitmondt in een definitieve. De komende maanden worden de details uitgewerkt, waarna de mededingingsautoriteit (ACCC) en de regering nog hun goedkeuring moeten geven. Telstra denkt in H1 van 2011 de transactie aan zijn aandeelhouders te kunnen voorleggen.

Met de voorgenomen transactie is 11 miljard Australische dollar gemoeid. Telstra ontvangt 9 miljard voor verhuur van de infrastructuur (inclusief manholes, ducts en backhaul fibre) en 2 miljard voor de omvorming van de onderneming. Telstra zal op termijn zowel zijn kopernetwerk als zijn kabelnetwerk uitschakelen en de klanten migreren naar het NBN. Wel zal het kabelnetwerk dienst blijven doen voor de abonnees van Foxtel, leverancier van betaal-TV en joint venture van Telstra (50%), News Corp (25%) en Consolidated media (25%). Ook zal Telstra vanaf 1 juli 2012 zijn USO (universal service obligation) overdragen aan een nieuw instituut. Dit behelst de verplichting tot het leveren van basistelefonie, telefooncellen en telefonie in noodgevallen. Verder heeft Telstra nog de toezegging gekregen te mogen meedoen aan de verwachte LTE-veiling.

Alle betrokkenen, Telstra, het NBN Co en de regering (minister Conroy en premier Rudd) tonen zich enthousiast. De voordelen die zij noemen zijn:

- Hergebruik van infrastructuur en dus voorkoming van duplicatie verlaagt de kosten van het NBN.

- Een groter deel van het netwerk zal ondergronds zijn, want een geheel nieuw netwerk zou volgens plan voor een flink deel bovengronds (aerial) worden aangelegd.

- Telstra ondergaat 'structural separation' (alhoewel functional separation ook nog een mogelijkheid is), wat volgens de regering leidt tot een 'werkelijk competitieve sector' en een 'lange-termijn stimulans voor de groei van de productiviteit'. Het gaat hier zowel om verticale scheiding (netwerk, diensten) als horizontale (koper, coax).

- Telstra wordt direct de grootste klant en genereert daardoor de nodige omzet voor NBN Co.

Alleen de schaduwregering herhaalt wat het al eerder zei: het NBN zal geschrapt worden indien er nog geen definitieve overeenkomst ligt zodra de verkiezingen later dit jaar plaatsvinden. Volgens een recente enquete zou 43 procent van de bevolking het 'zeer eens' zijn met de NBN-plannen en zou 75 procent het een 'goed idee' vinden. Slechts 9 procent zou er tegen zijn.

Eerder werden de contouren van het NBN al zichtbaar. De belangrijkste kenmerken:

- Na diverse pogingen werd NBN Co uiteindelijk in april 2009 opgericht.

- De kosten werden aanvankelijk geschat op 43 miljard Australische dollar, maar volgens een studie van KPMG en McKinsey kan het voor 5 miljard minder. De overheid zou over een periode van 7 jaar 26 miljard dollar moeten bijdragen en voorlopig meerderheidsaandeelhouder moeten zijn. Het netwerk zou vanaf jaar 6 winstgevend moeten zijn.

- Doelstelling is 100 Mbps beschikbaar te krijgen. Aanvankelijk ging men uit van 90 procent, maar de genoemde studie rekent op een bereik van 93 procent van de bevolking met FTTH. De overige 7 procent zou dan bereikt moeten worden met een combinatie van draadloos en satelliet.

- In 2020 zou het netwerk klaar moeten zijn. Rond de 60 procent van de bevolking zou dan abonnee moeten zijn.

- Alleen wholesale-diensten worden aangeboden, met 'open access' voor dienstverleners. Wholesale-toegang voor een 20 Mbps verbinding zou 30 a 35 Australische dollar moeten kosten.

Related Articles