BTG wil indoordekking met 'eigen' spectrum

News Wireless Netherlands 10 SEP 2018
BTG wil indoordekking met 'eigen' spectrum

BTG pleit voor apart spectrum voor bedrijfskritische communicatie en roept de overheid op om snel een spectrumreservering te maken. De branchevereniging ICT en Telecommunicatie Grootgebruikers (BTG) geeft feedback in de consultatie over het Wijzigingspakket Nationaal Frequentieplan 2018-1. 

De 700 MHz-frequenties worden vrijgemaakt door TV-omroep eruit te halen. In de 700-band komt 2x30 MHz aan gepaard spectrum voor mobiele data. Aan weerszijden daarvan zitten blokjes van 2x5 MHz en 2x3 MHz gepaarde frequenties, die volgens dit plan exclusief zijn voor het ministerie van Justitie en Veiligheid. In het midden daarvan zit weer de Center Gap, 17 MHz aan ruimte waarin draadloze microfoons een plekje kunnen vinden. De PMSE-sector zegt dat dat onvoldoende is om mee te werken, BTG onderschrijft deze conclusie.

Justitie niet enige met bedrijfskritieke communicatie

BTG is verder kritisch over het voorstel om 2x8 MHz reserveren voor de sector Openbare Orde en Veiligheid (OOV). OOV is de Nederlandse vertaling van de internationale afkorting PPDR (Public Protection and Disaster Relief). 

'Er zijn echter veel meer kritische mobiele breedband gebruikers in Nederland die een frequentie behoefte hebben naast JenV of de openbare orde en veiligheidssector. Zonder uitputtend te zijn en verwijzend naar onze eerdere ingediende reacties op consultaties vanuit KMBG noemen wij de zorg, transport en logistiek, mainports, industrie, openbaar vervoer en andere strategische sectoren.'

BTG wil dat er op korte termijn ook spectrum wordt toegewezen aan deze gebruikersgroep in Nederland. In Nederland is nog geen keuze gemaakt voor het toewijzen van relevant en voldoende frequentiespectrum voor kritische mobiele breedbandgebruikers. 

De organisatie verwijst naar Frankrijk, waar een deel van de 2,6 GHz band een aparte status heeft. Deze specifieke allocatie ontbreekt in het pakket NFP 2018-1. Overigens is het ministerie van EZK wel van plan om spectrum te zoeken. Dat beleidsvoornemen staat in het Actieplan Digitale Connectiviteit, maar moet nog worden uitgewerkt. 

Indoor dekking in gereserveerde blokken

De BTG heeft daarnaast een expertgroep die werkt aan indoordekking voor bedrijfscommunicatie. De leden van BTG vinden al langere tijd dat mobiele operators te weinig investeren in kwalitatief hoogwaardige indoor dekking. Grote bedrijven met veel bezoekers, zoals hoofdkantoren, ziekenhuizen en evenementenlocaties, willen indoor dekking van alle mobiele netwerken. Daarnaast willen ze connectiviteit met een zeer hoog service level voor hun eigen medewerkers en apparatuur. Dat leidt tot vaak moeilijke onderhandelingen met de operators. 

BTG stelt dan ook voor om: 

  • Een (klein) deel van het te veilen spectrum te alloceren voor gebruik binnen objecten.
  • Spectrum voor indoor gebruik buiten de vergunde licenties te houden.
  • Het leveren van indoor dekking als voorwaarde/ verplichting bij de licenties op te leggen, of om medewerking verplicht te stellen.

De indoor frequenties zouden dan landelijk beschikbaar zijn voor alle 'In Building Wireless' (IBW) projecten. Dankzij de altijd te behalen isolatie tussen de indoor netwerken onderling en met de macronetwerken kan geografisch herhaald gebruik worden gerealiseerd, waardoor inzet van deze frequenties zelfs zeer efficiënt is. Deze maatregel zou de noodzaak tot afstemming van indoor radio ontwerpen met MNO’s drastisch verminderen, meldt BTG.

Steeds minder frequenties microfoons

Dat de 700-MHz band bestemd wordt voor mobiele communicatie, is al lang beslist. De Europese Commissie heeft er een deadline voor, medio 2020. De discussie zit vooral op de overige ruimte in de 700-band. Ook ICT-organisatie SURF denkt dat exclusiviteit voor OOV-communicatie de ontwikkeling van andere maatschappelijke toepassingen in de weg staat. SURF heeft apart gereageerd in deze consultatie. De sector PMSE ziet met lede ogen aan dat er steeds minder frequenties overblijven voor microfoons en andere (tijdelijke) apparatuur. 

Op 8 november 2018 verzorgt Telecompaper het jaarlijkse congres Telecom Insights 2018. Dit jaar inzichten en vooruitzichten met betrekking tot veranderingen in infrastructuur, uitdagingen op de contentmarkt en nieuwe kansen door de connected world. Bekijk het programma op www.telecompaper.com/events

Gerelateerde artikelen