Hi claimt einde handsetsubsidies met nieuwe abonnementen

Commentaar Mobiel Nederland 21 FEB 2012
Hi claimt einde handsetsubsidies met nieuwe abonnementen

Hi heeft deze week nieuwe abonnementen gelanceerd waarbij het gebruik van mobiel internet centraal staat. De tariefplannen volgen de trend van dalende omzetten uit traditionele diensten zoals spraak- en sms-verkeer en de stijging van mobiel datagebruik. Een noviteit in de Nederlandse telecomsector is de leaseconstructie van handsets.

In augustus vorig jaar lichtte KPN-dochter Hi een tipje van de sluier op inzake het mobiele gebruik van zijn doelgroep, jongeren tussen de 15 en 24 jaar. Een lichte klant (Hi Bel &SMS) verbruikt gemiddeld 6 MB per maand, door maximaal een paar keer per week te surfen. Dagelijks mailen, een paar WhatsApp-berichten en licht gebruik van social media en YouTube resulteert in een verbruik van 150 MB per maand. Een ‘medium user’ komt op 260 MB per maand, met dagelijks surfen en apps, messaging en social media, waarbij ook meerdere keren per week foto’s worden geüpload. De zwaardere gebruikers (de ‘totally socials’) verstoken gemiddeld 475 MB per week. Ze bekijken meerdere keren per dag hun sociale media, bellen via VoIP en downloaden, uploaden en streamen er op los. Op basis van bovenstaande cijfers kun je als operator een goede onderverdeling maken in je gebruikersgroepen en deze doorvertalen naar abonnementen.

Zodoende, want Hi biedt vanaf 12 maart vier verschillende abonnementen (Light, Medium, Large en XL) die variëren in hoeveelheid MB’s en snelheid. Daarbij krijg de Hi-klant bij Large en XL gratis sms’jes  (tot 3000) en bij XL ook gratis on-net bellen (tot 3000 minuten). Met de nieuwe abonnementen doet Hi afstand van de koppeling van mobiel internet met bellen en sms’en. Bellen en sms’en zijn als optie te nemen en komen in vijf varianten.

Er valt een aantal zaken op bij de nieuwe Hi-abonnementen. Allereerst de terugkeer van onbeperkt mobiel internet. In essentie is het onbeperkt: zodra de maandbundel verbruikt is, valt de snelheid terug naar 32 kbps, wat volgens Hi genoeg is om berichten en statusupdates te blijven ontvangen en versturen. Applicaties van derden, zoals WhatsApp, worden niet geblokkeerd. In die zin speelt Hi goed in op de landelijke trend onder jongeren. Kun je niet ophouden met WhatsAppen, Pingen of je sociale media bijwerken, dan claimt Hi je provider te zijn. Voor het sporadische bel- en sms-verkeer kun je er dan voor de zekerheid in bundel bijkopen van vijf euro (75 minuten / 75 sms’jes).

Echter, het onbeperkt internet van het instapmodel zorgt er wel voor dat het internetgebruik beperkt blijft. Althans, de zwaarte van internetapplicaties speelt hierbij een grote rol. Een snelheid van 32 kpbs leent zich louter en alleen voor vederlichte applicaties zoals messaging en dus niet voor het afspelen van streaming video. Het Hi Medium-abonnement biedt dan misschien meer soelaas met snelheden tot 2 Mbps, al leveren ook deze snelheden geen kwaliteitsgarantie bij het afspelen van een YouTube-filmpje. Alleen de duurdere bundels, Hi Large en Hi XL met snelheden tot respectievelijk 7 Mbps en 14 Mbps, zouden dit kunnen ondervangen. Wie dus écht onbeperkt mobiel internet wil gebruiken, zoals de ‘totally socials’ die 1900MB per maand verstoken, zouden beter af zijn met Hi XL waarbij de klant 2000MB krijgt voor 30 euro per maand, inclusief gratis sms’jes en bellen naar Hi-klanten, maar nog zonder handset.

Het zal het toestel zijn dat mede het mobiele dataverbruikt bepaalt, zegt Robert Bakker, directeur Marketing Mobiel bij Hi. Volgens Bakker verbruikt een Android-apparaat gemiddeld zo’n 200MB tot 300MB per maand terwijl een iPhone tussen de 300MB en 500MB verstookt. Dit verbruikt blijft stijgen, zegt Bakker. Hi zal elf categorieën toestellen bij zijn abonnementen gaan aanbieden. Welke toestellen dit specifiek zijn, is nog onduidelijk maar volgens Bakker gaat het “altijd om de laatste devices.” Afgaande op de huidige ontwikkelingen in de handsetmarkt, zullen hier ongetwijfeld veel Android-toestellen en iPhones bijzitten al zullen ook de Windows Phone-toestellen van Nokia en enkele BlackBerry’s niet ontbreken. Hi zal niet alleen het topsegment van het smartphone-aabod in de schappen leggen, maar ook het mid-segment.

De manier waarop Hi de toestellen zal aanbieden verschilt radicaal van de huidige wijze. Hi-klanten kunnen hun toestel namelijk gaan leasen in plaats er los voor te betalen of dat het toestel wordt meegerekend in de abonnementskosten. De gebruiker betaalt in de nieuwe constructie een vast bedrag per maand voor aflossing van de aanschafprijs van het toestel. Dit bedrag is onafhankelijk van het bedrag dat de klant betaalt voor mobiel internet, bellen of sms’en. Het duurste leasetarief ligt ergens tussen de 30 en 35 euro voor een high-end smartphone zoals de Samsung Galaxy SII of de iPhone 4S. Hoewel de prijzen pas in maart bekend worden gemaakt, zegt Bakker wanneer je de verkoopadviesprijs van een toestel door 24 deelt (24 maanden, looptijd contract), je een aardig beeld hebt van de maandelijks te betalen kosten voor het toestel. Na het aflopen van het contract kan de klant ervoor kiezen het toestel te kopen, om te ruilen of in te leveren.   

Hi doet met zijn nieuwe abonnementen afstand van het gangbare model waarbij klanten kunnen kiezen uit abonnement waarbij mobiele data, bellen en sms’en als één geheel worden aangeboden. Tevens lijken de nieuwe abonnementen af te rekenen met een subsidiemodel dat mobiele providers liever kwijt dan rijk zijn. Het Nederlandse mobiele subsidiemodel is namelijk al lange tijd omstreden. Operators zeggen er van af te willen, maar zien zich genoodzaakt dit model, in de race om (het behouden van) de klant en om de omzet uit mobiel internet te stuwen, te blijven voeren. Vast staat in ieder geval dat dit model heeft gezorgd voor een snellere ingebruikneming van een breed scala aan internetdiensten terwijl de omzetten van mobiele operators uit deze diensten achterblijven.

De vraag is of de klant met het leasemodel goedkoper uit zal zijn. Een Samsung Galaxy SII bijvoorbeeld heeft als los toestel een adviesprijs van rond de 450-480 euro. Gedeeld door 24 maanden komen de maandelijkse kosten bij een nieuw Hi-abonnement uit tussen de 18,75 euro en 20 euro. Wie een Hi Medium-abonnement afsluit van 17,50 per maand  in combinatie met een bel- en sms-bundel van 5 euro komt uit op een maandrekening van rond de 40 euro. Dat is nog exclusief het bedrag, een paar tientjes, dat Hi als onderdeel van het leasecontract kan vragen, namelijk de restwaarde. De vraag is ook of de klant qua risico’s goed af is bij Hi. Er zijn in het verleden civiele rechtszaken gevoerd over abonnementen die voortijdig werden opgezegd. De rechter heeft in die gevallen beslist dat de consument de mobiele telefoon mag houden. Anders geformuleerd: de handsetsubsidie wordt beschouwd als een korting, waarvan het risico voor de operator is, ook als het contract eerder ophoudt te bestaan. De operator kan de apparatuur dus niet opeisen.

Wel is het zo dat Hi klanten de mogelijkheid biedt dat wanneer hun toestel defect is, deze binnen vier uur te laten repareren door Hi-monteurs. Daarbij biedt Hi ook een vervangend toestel wanneer het toestel van de klant defect is.  

Categorieën:

Bedrijven:

KPNXLNokiaHiSamsungYouTubeWhatsApp

Landen:

Gerelateerde artikelen