Is er nog hoop voor de smartwatch?

Commentary Wireless Global 19 AUG 2016
Is er nog hoop voor de smartwatch?
De mondiale markt voor wearables zit flink in de lift en deze explosieve groei komt op conto van smartbands, relatief goedkope trackers die alom verkrijgbaar zijn. De belofte van de smartwatch is nog altijd niet ingelost en de vraag is of en wanneer dit dan gaat gebeuren. Vanzelfsprekend zijn alle ogen nog altijd gericht op de Apple, onbetwist leider in een markt die het bedrijf eigenhandig openbrak, maar niet creëerde.

Hoewel concurrenten drie jaar geleden de markt bestormden met slimme horloges, ging Apple er met de buit vandoor. In de periode maart-juni 2016 pakte Apple een jaar na de commerciële beschikbaarheid van de Apple Watch bijna de helft van de markt voor smartwatches met 1,6 miljoen verkochte units. Ten opzichte van een jaar geleden daalde de verkoop ervan met 55 procent. 

In tegenstelling tot Apple lieten concurrenten, waaronder LG, Lenovo en Garmin, juist groei zien, van minimaal 25 procent. Hierbij zag Samsung, dat 600.000 Gear-watches verscheepte, de hoogste toename (+51%).

Apple zelf rapporteert geen verkoopresultaten van de Apple Watch en plaatst het device in de categorie ‘Other products’, waarin ook Apple TV, Beats, iPods en accessoires vallen. Dit segment liet in Apple’s laatste gerapporteerde kwartaal een omzetdaling zien van 16 procent.

Apple zelf maakt zich dan ook geen zorgen: deze herfst staat watchOS 3 in de planning waardoor Apple Watch-gebruikers de beschikking krijgen over meer functionaliteiten op het gebied van fitness, health en activity, een betere performance en een nieuwe user interface. Naar verluidt zullen bij de nieuwe editie "Apple Watch 2" ook GPS, een barometer en een camera aan boord zijn. Ook zou het horloge waterbestendig en minder afhankelijk van de iPhone zijn.

Vanwege deze update stellen potentiële kopers de aanschaf van de huidige generatie Apple Watch liever nog even uit, volgens Apple de verklaring van de verkoopdaling in Q2. Een tijdelijke drop-off dus met betere vooruitzichten vanaf Q1 FY17.

Het staat buiten kijf dat alleen Apple bij machte is om de onzekere markt voor smartwatches opnieuw aan te zwengelen. De totale verkoopdaling van smartwatches in Q2 (-32%) was geheel te wijten aan de tegenvallende verkoop van de Apple Watch. In dat geval zal ook het omgekeerde effect met de release van watchOS 3 kunnen worden bereikt.

De vraag is dan of van dit aanjagend effect ook de gehele markt zal gaan profiteren. Het Apple Watch-effect kan van korte duur zijn en concurrenten zullen dan goed beslagen ten ijs moeten komen om hun smartwatch op de radar van de consument te houden. Dat is namelijk nog altijd niet het geval.

Categorieën:

Bedrijven:

Regio's:

Gerelateerde artikelen