EZ: er zit nog rek in tarieven EU-roaming

Nieuws Mobiel Europa 24 NOV 2016
EZ: er zit nog rek in tarieven EU-roaming

De ministers van telecom in de Europese Unie vergaderen op 2 december over de plannen van de Europese Commissie met de telecommarkten. De Commissie heeft op 14 september een aantal voorstellen gedaan, onder meer over next-generation netwerken en diensten.

Het ministerie van Economische Zaken steunt de doelstellingen voor 100 Mbps voor consumenten en 1 Gbps voor instellingen zoals scholen (die in Nederland gemakkelijk haalbaar moeten zijn), maar vindt de toegevoegde waarde van Wi-Fi voor de EU onduidelijk. Over roaming moet nog worden gestemd.

Roaming naar Europees Parlement

De Europese landen zullen op 2 december een voorstel – een ‘algemene oriëntatie – aannemen over roaming. Op ambtelijk niveau is op 26 oktober een compromis bereikt. De kosten voor een belminuut dalen naar 4 cent, voor een sms naar 1 cent. Roaming voor data wordt eerst iets duurder, namelijk 1,0 eurocent per MB, om daarna stapsgewijs te dalen naar 0,5 cent. Dit glijpad met een hobbel erin kreeg de meerderheid van stemmen van zestien landen. Nederland heeft tegen gestemd, samen met tien andere vooral kleine en noordelijke lidstaten. 

In de strijd over de tarieven is duidelijk een tweedeling zichtbaar tussen de zuidelijke landen met veel toerisme en de noordelijke landen met veel minder toerisme. Deze verhoudingen weerspiegelen reispatronen in de EU; operators met netto uitgaand reisverkeer hebben belang bij lagere tariefplafonds, terwijl operators met netto inkomend reisverkeer belang hebben bij hogere tariefplafonds. 

De pan-Europese operators (zoals Vodafone) kunnen hun abonnees grotendeels op hun eigen netwerk houden. Ze hebben geen belang bij lagere tarieven en de regeringen van de grote landen nemen die positie over. 

De lidstaten gaan met deze algemene oriëntatie de onderhandelingen in. Het Europees Parlement bepaalt op 29 november zijn positie en zal volgens EZ inzetten op veel lagere tarieven. EZ verwacht dat de tarieven nog wel iets zullen gaan dalen in het uiteindelijke akkoord. 

De operators gebruiken deze tarieven om het verkeer onderling te verwerken, maar eindgebruikers betalen de kosten uit hun gewone bundel. Een operator mag pas een extra toeslag berekenen voor roaming, als hij kan aantonen dat roaming anders verliesgevend is. De Europese Commissie wil de lat hoog leggen voor deze uitzonderingsgrond. Een operator moet kunnen bewijzen dat hij meer dan 5 procent van zijn totale marge (op alle diensten) kwijt is aan roaming en dat er op binnenlandse diensten geen extra marge meer zit.

WiFi4EU en Europese clouds

Enkele voorstellen zijn momenteel minder concreet of komen in de eerste helft van 2017. De Commissie wil via een voucherprogramma 120 miljoen euro verdelen onder overheden die gratis Wi-Fi aanbieden aan de balie van het gemeentehuis. EZ betwijfelt of dit een goede stimulans is voor investeringen (maar is minder stellig in die twijfel dan het ministerie van Buitenlandse zaken. Vorige maand schreef BZ dat gratis Wi-Fi de uitrol van 4G en 5G minder rendabel zou kunnen maken.) 

De Commissie wil regels opleggen aan diensten die traditionele diensten vervangen, zoals Skype In/Skype Out, maar niet aan OTT-diensten zoals WhatsApp en Facebook Messenger. Ook over 700 MHz en ander 5G-geschikt spectrum is het laatste woord nog niet gezegd. Verder werkt de Commissie aan “Free Flow of Data”. Waarschijnlijk komt er een voorstel om clouddiensten in Europa beter te lokaliseren en toegankelijk te maken. Malta is in de eerste helft van 2017 voorzitter van de EU.

Gerelateerde artikelen