ACM legt fors meer boetes op, versoepelt toezicht wegens coronacrisis

Nieuws Algemeen Nederland 19 MAR 2020
ACM legt fors meer boetes op, versoepelt toezicht wegens coronacrisis

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft vorig jaar 18 boetes opgelegd aan ondernemingen en leidinggevenden. Het totaalbedrag kwam uit op bijna EUR 17 miljoen. Dat is een forse stijging ten opzichte van 2018, zo blijkt uit het jaarverslag van de toezichthouder. Destijds werden er drie boetes uitgedeeld voor in totaal EUR 620.000. Bestuursvoorzitter Martijn Snoep stelde in een toelichting op het jaarverslag dat de ACM in het kader van de coronacrisis minder streng zal toezien op eerlijke concurrentieverhoudingen in Nederland.

In het jaarverslag staat verder dat de ACM vorig jaar 12 lasten onder dwangsom heeft opgelegd (1 in 2018). Verder is de ACM 91 onderzoeken gestart (tegen 68 in 2018). Ongeveer driekwart van de besluiten van de ACM die in hoogste instantie aan de rechter worden voorgelegd, is ook in 2019 geheel of op de belangrijkste punten in stand gelaten. De toezichthouder heeft berekend dat haar activiteiten de samenleving in 2019 ongeveer EUR 750 miljoen hebben opgeleverd. In 2018 werd dat bedrag geschat op EUR 1 miljard

Focus op online misleiding

De ACM heeft zich vorig jaar onder meer gericht op online bedrijven die het gedrag van consumenten proberen te sturen door misleiding en agressieve handelspraktijken, onder andere met haar ‘Leidraad bescherming van de online consument’. Aanleiding hiervoor was dat de ACM veel signalen had gekregen op de gebieden energietransitie en digitale economie. Deze twee thema’s hebben ook in 2020 prioriteit voor de ACM. De ACM heeft afgelopen februari nog in haar leidraad ‘Bescherming van de online consument’ de grenzen vastgesteld waar verleiding van consumenten overgaat in misleiding.

De ACM stelt de economische ontwikkelingen als gevolg van de coronacrisis op de voet te volgen en graag vragen over samenwerking tussen bedrijven om de crisis te bestrijden. Verschillende bedrijven en brancheorganisaties hebben de toezichthouder al benaderd. Volgens de ACM is er sprake van een uitzonderlijke tijd met grote gevolgen voor mensen en bedrijven. Concurrentieregels bieden volgens de toezichthouder veel ruimte om samen te werken en zo te voorkomen dat mensen en bedrijven de dupe worden. 

ACM-voorztiter Snoep: "Bijzondere tijden"

“Dit is een bijzondere tijd die vraagt om bijzondere oplossingen,” stelt bestuursvoorzitter Martijn Snoep in het FD. "Maar ga niet verder dan noodzakelijk is om de crisis te bezweren." De ACM-voorzitter stelt dat de mededingingsregels niet volledig zijn verdwenen. "We zullen verzoeken van geval tot geval bekijken."

Tijdens de coronacrisis geldt uiteraard ook dat bedrijven geen misbruik mogen maken van onzekerheden en schaarste, benadrukt de toezichthouder. Dominante bedrijven mogen nog steeds geen excessieve prijsverhogingen doorvoeren. Bedrijven mogen onderling niet afspreken prijzen te verhogen. Misleiding van consumenten is niet toegestaan. Verkopers mogen geen onterechte claims doen. Bedrijven moeten juiste en realistische informatie blijven geven als producten door bijvoorbeeld sluiting van fabrieken later of niet meer geleverd kunnen worden.

ACM werkt van huis uit

Ook de ACM zelf wordt geraakt door de coronacrisis. Vrijwel alle medewerkers werken vanuit huis. De ACM heeft al haar bijeenkomsten geschrapt en zoekt met de deelnemers naar alternatieven om elkaar goed te blijven informeren en zaken te bespreken. Het kan dus zijn dat er tijdelijk vertragingen ontstaan in bereikbaarheid en procedures. ‘Wij zullen ook vanuit onze kant  begripvol omgaan met termijnen.’

Categorieën:

Bedrijven:

Landen:

Gerelateerde artikelen