EZ wijzigt maximumtarief voor 0900-servicenummers

News Broadband Europe 24 MRT 2017 Bijgewerkt: 24 MRT 2017
EZ wijzigt maximumtarief voor 0900-servicenummers

Het ministerie van Economische Zaken gaat de kosten voor 090x-klantenservicenummers aan banden leggen. Bedrijven mogen nu nog een tarief rekenen van maximaal 1,00 euro per gesprek, maar dat blijkt in strijd met de Europese Richtlijn consumentenrechten. 

In die richtlijn staat dat bedrijven een ‘basistarief’ mogen berekenen als kosten van het informatienummer. Het Europees Hof heeft onlangs in een zaak uit Stuttgart die definitie uitgelegd: het basistarief is uitsluitend de verkeerskosten van een mobiel of vast abonnement die een consument sowieso betaalt, blijkt uit het vonnis

EZ consulteert daarom een aanpassing in de Regeling universele dienstverlening en eindgebruikersbelangen (Rude) in artikel 3.2g. Het blijft toegestaan een 090x-nummer te gebruiken voor het bieden van klantenservice, mits hiervoor geen enkel informatietarief wordt gerekend. De wijziging is beperkt tot 0900-nummers waar een klantenservice achter zit. Voor andere soorten betaalde informatienummers verandert de tariefregel niet. De voorziene ingangsdatum is 1 juli 2017.

EZ meldt dat het totale aantal actieve 090x-nummers circa 11.400 bedraagt (Central Reference Database vereniging COIN, maart 2017). Daarvan hebben 9600 nummers een informatietarief per minuut (84%) en 1800 nummers een informatietarief per gesprek (16%). Daarvan zijn 1180 nummers een 0900-nummer met een informatietarief van 1,00 euro per gesprek of minder; het huidige maximum in artikel 3.2g van de Rude. Niet al deze nummers zijn klantenservicenummers. Geschat wordt dat het aantal klantenservicenummers in deze categorie ten hoogste 85 procent bedraagt, iets meer dan 1000 nummers.

De eenmalige nalevingskosten voor de telecomaanbieders betreffen het aanpassen van de tariefmelding voorafgaand aan de oproep van de betreffende nummers. De totale eenmalige nalevingskosten voor alle partijen tezamen worden geschat op 700.000 euro. Deze aanpassing lijkt verder vooral gevolgen te hebben voor de gebruikers van informatienummers en niet voor de telecombedrijven die de nummers aanbieden. Het zou wel kunnen betekenen dat de vraag naar deze nummers afneemt of verschuift naar gewone nummers of online kanalen. Er is bijvoorbeeld al steeds meer mogelijk met messaging via WhatsApp.

Updates
24 MRT 2017 - Schatting over aantal nummers toegevoegd.

Gerelateerde artikelen