EC kijkt ook naar vaste markt bij beoordeling fusie T-Mobile/Tele2

News General Netherlands 28 MEI 2018
EC kijkt ook naar vaste markt bij beoordeling fusie T-Mobile/Tele2

De regulering op de vaste markt speelt een belangrijke rol bij de Europese Commissie, bij het besluit over T-Mobile en Tele2. Dat meldt de Autoriteit Consument en Markt (ACM) op vragen van Telecompaper. De Europese Commissie beoordeelt op dit moment of T-Mobile en Tele2 een joint-venture mogen vormen. Brussel werkt in dit onderzoek samen met de ACM. De uitkomst van dit onderzoek wordt snel verwacht. T-Mobile en Tele2 hebben hun fusieplan op 2 mei aangemeld bij de Europese Commissie. De voorlopige deadline is op 12 juni gezet. 

De Nederlandse toezichthouder levert dus een bijdrage. “Onderdeel van de bijdrage van de ACM, naast onder meer het uitvoeren van een consumentenonderzoek, is het verstrekken van de concurrentieanalyse uit de ontwerpanalyse. Deze bijdrage zal een belangrijke input zijn voor de Europese Commissie bij haar beoordeling van de fusie.”

ACM neemt besluit voor vaste markten

De ACM heeft net de markten geanalyseerd voor een nieuw besluit over KPN en VodafoneZiggo. Dit moet leiden tot nieuwe regulering – voor beide aanbieders – onder het besluit WFA (Wholesale Fixed Access). Daarvoor heeft de ACM een concurrentieanalyse gemaakt. Die concurrentieanalyse vormt een belangrijke bouwsteen voor het besluit van de Europese Commissie. 

Toch is er ook een groot verschil tussen de twee besluiten. De Europese Commissie onderzoekt de mededinging en de gevolgen van een fusie of overname. Alle bestaande regulering wordt daarin meegenomen. De ACM doet geen fusietoets, maar een marktonderzoek voor de sector.

“De Commissie maakt een eigen beoordeling van de gevolgen van de fusie. Daarbij is het startpunt van de beoordeling van de Commissie anders dan dat van de ACM in het geval van de marktanalyse WFA. In de marktanalyse moet bestaande regulering worden weggedacht (de modified greenfield approach) terwijl de Commissie bestaande regulering wel in haar beoordeling moet meenemen.”

De ACM verwacht niet dat het besluit van de Europese Commissie zal leiden tot uitstel of aanpassingen in WFA. De voorgenomen joint venture heeft daarvoor ter weinig impact op de vaste markten. “De ACM heeft voorafgaande aan de publicatie van de ontwerpanalyse een beoordeling gemaakt van de impact van de voorgenomen fusie op de marktanalyse. Op basis van de destijds beschikbare informatie is geconcludeerd dat die impact gering is en de uitkomsten van de analyse niet beïnvloedt.” 

Dat neemt niet weg dat de ACM na het oordeel van de Commissie dit nogmaals zal bekijken. "Op basis van de nu beschikbare informatie is de verwachting echter niet dat dit tot (materiële) aanpassingen in het besluit zal leiden waardoor een nieuwe consultatie nodig is."


Gerelateerde artikelen