Kabinet in Brussel 'voorzichtig' positief over pakket Kroes

Nieuws Breedband Nederland 22 NOV 2013
Kabinet in Brussel 'voorzichtig' positief over pakket Kroes

De Nederlandse regering zal tijdens de vergadering van de Telecomraad (de EU-ministers verantwoordelijk voor telecomzaken) op 5 december laten weten voorzichtig positief te zijn over het Telecoms Single Market-pakket van de Europese Commissie. Dat laat minister Henk Kamp van Economische Zaken weten in een brief aan de Tweede Kamer.

Tijdens de Telecomraad wordt het pakket hervormingsmaatregelen om tot een uniforme EU-telecommarkt te komen voor het eerst officieel besproken door de 28 EU-telecomministers. Op het gebied van bescherming van consumenten en netneutraliteit stelt Kamp dat de voorstellen van de EC - in de praktijk Europees Commissaris Neelie Kroes  - grotendeels overeenkomen met hoe de Nederlandse regering tegen beide onderwerpen aankijkt. De Nederlandse wetgeving dwingt volledige netneutraliteit af, Kroes maakt een uitzondering voor hogere kwaliteits toegangsdiensten die operators leveren. Kamp stelt dat de Nederlandse regering zeer hecht aan de Nederlandse versie van netneutraliteit en er daarom alles aan zal doen om eenzelfde versie vastgelegd te krijgen in Europese regelgeving.

In de brief aan de Tweede Kamer staat ook dat Nederland tijdens de Telecomraad zal benadrukken dat het eens is met Kroes' opvatting over harmonisatie van frequentiebeleid, maar niet door bevoegdheden op lidstaatniveau weg te halen en bij de EC neer te leggen.

Het kabinet is geen voorstander van het voorstel van de Commissie om terughoudender te zijn met de regulering van de toegang tot netwerken (“two is enough”). Toegangsregulering is naar het oordeel van het kabinet juist nodig om alternatieve aanbieders in staat te stellen de concurrentie aan te gaan en daarmee innovatie en groei mogelijk te maken.

Het kabinet steunt verder het doel om (retail) roamingtarieven verder te verlagen en uiteindelijk af te schaffen, maar heeft volgens Kamp moeite met de maatregelen die de Commissie voorstelt om dat doel te bereiken. Ook noemt Kamp het streven van Kroes om nog voor de verkiezingen van het Europees Parlement het telecompakket goedgekeurd te krijgen ambitieus. 'Gezien de complexiteit van de voorstellen en de bezwaren die veel lidstaten hebben op onder meer het gebied van roaming en de uitbreiding van de vetobevoegdheden van de Europese Commissie op het terrein van het spectrumbeleid en marktregulering, is dat een ambitieus streven'

Ook de EC-richtlijn Netwerk- en informatiebeveiliging' wordt behandeld tijdens de Telecomraad. Het kabinet onderschrijft de noodzaak dat er stappen gezet moeten worden op het terrein van cybersecurity en verwelkomt het voorstel van de Commissie voor een richtlijn die constructieve stappen zet naar een hoger niveau van netwerk en informatiebeveiliging. Nederland is het eens met de Commissie dat veel bereikt is op basis van vrijwillige regulering, maar dat er in de EU nog steeds lacunes zijn in nationale capaciteiten, bij de coördinatie in geval van grensoverschrijdende incidenten en met betrekking tot de betrokkenheid en paraatheid van de private sector.

Verder komt de conceptverordening Kostenreductie aanleg breedband nog aan bod op 5 december. In deze conceptverordening regelt de Commissie een aantal zaken die de aanlegkosten van super snelle breedbandnetwerken binnen Europa moeten verminderen. Doel hiervan is het bespoedigen van de uitrol van breedbandnetwerken, om zo de breedbanddoelstelling voor 2020 te behalen. De Tweede Kamer heeft een negatief subsidiariteitsoordeel gegeven op dit voorstel richting de Europese Commissie.

Een integrale Europese aanpak is wel nodig om de breedbanddoelstellingen uit de Digitale Agenda voor Europa op tijd te realiseren, schrijft Kamp. Dit maakt dat het kabinet de subsidiariteit van het voorstel onderbouwd acht. Kamp stelt dat ook Nederland profiteert van een versnelde uitrol van breedbandnetwerken. Momenteel zijn er nog grote verschillen tussen de manieren waarop en mate waarin lidstaten proberen de kosten van de aanleg van breedbandinfrastructuur te reduceren. Deze verschillen veroorzaken een ongelijk investeringsklimaat op de Europese breedbandmarkt.

Het kabinet vindt echter de voorgestelde maatregelen niet in verhouding staan tot de te bereiken doelen en beoordeelt de proportionaliteit van dit voorstel daarom negatief. Nederland heeft al veel geregeld op het gebied van investeringen in breedbandnetwerken en zal van de verordening weinig profiteren, meent Kamp. Net als de Tweede Kamer zal het kabinet daarom pleiten voor het omzetten van de verordening in een richtlijn, die veel meer ruimte openlaat voor lidstaten om hun eigen weg te volgen.

Gerelateerde artikelen