
Kijken wat je wil, wanneer je wil en hoe jij dat wil. Die trend is ook in Nederland niet meer weg te denken. Waarom een film of een enkele aflevering van een serie kijken op een moment dat de NPO, RTL of SBS bepaalt? Opgenomen, uitgesteld en on demand kijken winnen snel aan terrein.
Toch zijn er programma’s die je wel live ‘moet’ kijken, denk aan het journaal, grote tv-shows en sportwedstrijden. Journaals en tv-shows kun je als omroep of zender zelf maken, bij sport echter geldt het recht van de sterkste ofwel het recht van de partij met de grootste zak geld. In Nederland zijn het vooral voetbalrechten waar hard om wordt gestreden. De geïnteresseerde partijen in deze rechten veranderen eigenlijk nauwelijks. In 2004 bood UPC al mee op de rechten van de Eredivisie waar VodafoneZiggo inmiddels de nodige (buitenlandse) rechten in handen heeft. Ook John de Mol (met achtereenvolgens Sport7, Talpa, SBS) kijkt of doet altijd mee, net als de NOS.
Eredivisie nog tot 2025 bij FOX
De Nederlandse competitie is tot de zomer van 2025 in handen van FOX International Channels die de wedstrijden uitzendt op haar drie FOX Sports Eredivisie-kanalen. De samenvattingen van de Eredivisie zijn door de NOS kortgeleden weer verlengd tot 2019, maar komen daarna ook weer vrij. Deze rechten zullen echter minder gegadigden trekken dan veel van de buitenlandse rechten.De samenvattingen van de Eredivisie-wedstrijden moeten op een open kanaal worden getoond waarmee VodafoneZiggo – en eventueel KPN –als potentieel geïnteresseerden zullen afvallen. Ook FOX zal naar alle waarschijnlijkheid geen interesse hebben. Die partij had namelijk al voor 2017 de mogelijkheid om de samenvattingen naar zich toe te trekken, maar zag hier uiteindelijk vanaf.
Blijven over de NOS, SBS en RTL, die allen open kanalen hebben en voetbal minded zijn. John de Mol gaf eerder dit jaar aan dat hij niet meer wil uitgeven aan voetbalrechten dan dat het hem aan reclamegeld oplevert. Hetzelfde verwacht hij van andere commerciële partijen, maar niet van de NOS. Tenzij de NOS flink gaat bezuinigingen, RTL gekke sprongen maakt of John de Mol van gedachten verandert, is niet te verwachten dat de rechten van eigenaar gaan wisselen.
Wedstrijden NL-vrouwen liggen vast, mannen komen vrij
Een aantal maanden geleden verwierf SBS (voor Veronica) de TV-rechten voor wedstrijden van de Oranje Leeuwinnen voor vier jaar. Dit geldt zowel voor de kwalificatiereeks als voor de vriendschappelijke thuiswedstrijden.
Bij het Nederlandse mannenelftal lopen de rechten nog tot het WK van 2018 en deze zijn in handen van de NOS. De rechten voor de kwalificatiereeks voor het EK 2020 en WK 2022 worden op korte termijn te koop aangeboden. De NOS is al in onderhandeling met de UEFA, mogelijk doet ook SBS een poging, zij moesten in 2013 de NOS voor zich moest laten gaan. Omdat de wedstrijden op een open kanaal uitgezonden moeten worden, kan als outsider wellicht nog Eurosport worden verwacht.
Vuurwerk verwacht voor buitenlandse rechten
Anders zal het zijn in de strijd om de buitenlandse rechten. Hiervoor geldt dat de wedstrijden (een paar uitzonderingen daargelaten) niet uitgezonden hoeven te worden op een open kanaal. De aankomende twee jaar komen er weer veelvuldig rechten vrij en zal de strijd zich mogelijk gaan verharden. De rechten die vrijkomen:- Champions League (A-pakket) bij SBS tot begin 2018
- Europa League bij RTL tot begin 2018
- Bundesliga Duitsland: bij Fox Sports tot zomer 2018
- Primera Division Spanje: bij Ziggo Sport tot zomer 2018
- Serie A Italië: bij Eurosport tot zomer 2019
- Ligue 1 Frankrijk: bij Eurosport tot zomer 2019
- Premier League Engeland: bij Ziggo Sport tot 2019
Binnen deze bredere groep aan gegadigden is een tweedeling te maken tussen hen die marketinggeld kunnen inzetten en zij die vooral de investering terug willen verdienen. FOX, SBS, RTL en de NOS zullen naar verwachting niet gaan overbieden. Bij VodafoneZiggo, Eurosport, Facebook en Amazon speelt de promotie van hun (nieuwe) producten een rol. Daardoor hoeven zij niet enkel met behulp van reclame-, dan wel via abonnementsgeld de investering terug te verdienen, maar kunnen zij ook een deel afschrijven op hun marketingbudget.
Met mogelijk nieuwe internationale spelers en veel belangen zullen het ongetwijfeld spannende tijden worden. Vanaf dit jaar volgen wij nauwlettend de aankoop van TV-rechten voor sport in het algemeen, in onze nieuwsberichten en achtergronden gaat hier regelmatig aandacht aan worden besteed.