Kan de Vive tijd rekken voor HTC?

Commentaar Algemeen Wereld 27 JUL 2016
Kan de Vive tijd rekken voor HTC?
Oculus Rift, PlayStation VR en de Vive van HTC zullen dit jaar gezichtsbepalend worden voor de ontluikende VR-markt. Vooral voor HTC staat veel op het spel nu zijn smartphones nauwelijks hun weg meer vinden naar de eindgebruiker. HTC is front runner, maar de vraag is of VR de sleutel blijkt tot herstel van HTC.

Het is sowieso nog onduidelijk of er überhaupt wordt verdiend aan VR-headsets. Facebook’s Oculus Rift doet dat in elk geval nog niet, naar eigen zeggen vanwege het feit dat high-end VR een dure aangelegenheid is voor de ontwikkelaar en consumenten moeten nog wennen aan de prijs. In het geval van Oculus is dat op zich geen probleem, het heeft Facebook voor de investering op lange termijn.

HTC heeft die luxe uiteraard niet. Het Taiwanese bedrijf ligt al kwartalen op rij op ramkoers vanwege wegzakkende handsetverkopen het er wordt naarstig gezocht naar nieuwe producten die de verliezen kunnen ondervangen. Smartphones zijn nog wel belangrijk, maar om een natuurlijk extensie te maken naar een nieuwe generatie connected producten ligt de focus nu op VR.

HTC: omzet per kwartaal (2014 Q1 - 2016 Q1)

Welke stappen ondernam HTC het afgelopen half jaar?

HTC lanceerde januari de voorlopige consumentenversie van de Vive tegen een prijs van 899 euro, 200 euro duurder dan de Oculus Rift. Het apparaat ging eind februari in Nederland en België in de verkoop. HTC deelt geen verkoopcijfers, maar wel maakte het bedrijf bekend binnen tien minuten na de verkoopstart 15.000 units te hebben verkocht. Inmiddels is ook de Vive Business Edition, een versie van de VR-bril is bedoeld voor zakelijke toepassingen, beschikbaar.

Mogelijk zal HTC meer duidelijkheid over de prestaties van de Vive geven bij de presentatie van zijn resultaten over het tweede kwartaal. Tot dusver laat de omzetontwikkeling voor HTC op maandbasis een een gemengd beeld zien. In de periode maart-april en april-mei steeg deze met respectievelijk ruim 38 procent en 17 procent om in juni weer te dalen (-6%). In die periode werd ook HTC’s nieuwe topmodel smartphone gelanceerd, de HTC 10.

HTC zelf lijkt zich geen zorgen te maken over de korte termijn. Het bedrijf zei in een toelichting op de slechte cijfers in Q1 beter gepositioneerd te zijn voor Q2. Naast de zoektocht naar nieuwe omzetbronnen, is HTC hard bezig de organisatie te stroomlijnen om op lange termijn te kunnen overleven. Bijna een jaar geleden maakte HTC bekend 15 procent van zijn werknemers op straat te zetten om de kosten in de hand te kunnen houden.

HTC blijft verder inzetten op het verminderen van uitgaven op het gebied van sales, marketing en R&D om de operationele verliezen te beperken. De eerste zes maanden van dit jaar lieten voor HTC een omzetdaling zien van meer dan 50 procent.

Lichtpuntjes zijn er desondanks. HTC nam onlangs het besluit om zijn VR-activiteiten onder te brengen in een dochterbedrijf, HTC Vive Tech, dat eventueel in later stadium zelfstandig verder zal gaan. Daarmee koppelt HTC momenteel zijn waarschijnlijk meest waardevolle asset los van zijn noodlijdende smartphonetak, iets wat toekomstige partners mogelijk gerust zal stellen.

Categorieën:

Bedrijven:

Regio's:

Gerelateerde artikelen