
De overnamestrijd rond TMG gaat fundamenteel om het verschil tussen geografische expansie en basisverbreding. De eerste optie zet vooral in op print en kostensynergie, terwijl de tweede zich richt op de adverteerder en omzetsynergie. Als Mediahuis en Talpa tot samenwerking komen, dan ligt de tweede optie ook binnen handbereik zonder een volledige fusie.
Het Mediahuis uit België staat, samen met de Nederlandse familie Van Puijenbroek (VP Exploitatie), tegenover Talpa van John de Mol (de Rabobank heeft een belang van 20%). Daarbij nemen de verschillende geledingen van TMG (RvB, RvC, Redactieraad De Telegraag, Directeur Landelijke Media) allemaal hun eigen positie in. Het gaat hen schijnbaar niet primair om de hoogte van het bod maar om de vraag wie de beste partner is voor TMG (Mediahuis of Talpa) en daarnaast om het behartigen van de lokale belangen van TMG. In deze controverse is de RvB opzij gezet door de RvC.
Samengevat zijn dit de twee bieders:
- Mediahuis en VP Exploitatie hebben 59,25 procent van TMG. Zij bieden 6 euro per aandeel (totale waardering 278 mln). Op 8 maart verschijnt een officieel biedingsbericht. In Nederland bezit het Mediahuis reeds de NRC en De Limburger. Het is primair een krantenbedrijf, met verwante websites.
- Talpa houdt 21,5 procent van TMG. Conform het biedingsbericht van Mediahuis/VPE biedt het (minimaal) 8 procent meer (6,50 euro per aandeel) om überhaupt kans te maken. Talpa heeft zijn radio-activiteiten (al) gecombineerd met die van TMG, in een joint venture waarin Talpa een belang van 77,15 procent heeft en TMG 22,85 procent. Daarnaast heeft het een belang van 33 procent in SBS Broadcasting (Nederland), waarvan de meerderheid van 67 procent bij Sanoma zit. Het belangrijkste echter zijn de productie-activiteiten voor de TV-markt, met ontwikkeling (Talpa Content), productie (Talpa Productions, Talpa Fiction, MasMedia) en licensing (Talpa Global).
De RvC van TMG steunt het bod van Mediahuis/VPE, met de pragmatische stellingname dat een bod van Talpa zinloos is omdat Mediahuis/VPE zijn belang niet zal aanbieden, ook niet bij een hoger bod. De RvC wijst een samengaan met Talpa dus niet principieel af.
Duidelijk is dat een combinatie met Mediahuis vooral inzet op print. Positief is de focus en de aandacht voor redactionele onafhankelijkheid. De Redactieraad van De Telegraaf is voorstander van deze optie. Synergie is bij deze combinatie beperkt tot kostenbesparingen. Het herinnert aan De Persgroep, eveneens een Nederlands/Vlaamse onderneming die groot is op de krantenmarkt (in Nederland o.a. AD, Volkskrant, Trouw, Parool), maar tevens gediversificeerd is in de richting van TV (met name de Vlaamse zender VTM) en radio. Ook bezit De Persgroep twee MVNO's in België (JIM Mobile en Mobile Vikings). Een fusie van TMG met Talpa zou een bedrijf opleveren met brede diversificatie, maar zonder een grote Belgische tak.
Kortom, er ligt een keuze tussen geografische expansie en basisverbreding. Beide opties bieden zicht op kostenbesparingen, maar alleen de tweede (TMG/Talpa) heeft ook een aspect van omzetvoordelen via cross-selling. Ook de FD Mediagroep zet daarop in, maar dan op de zakelijke markt, door het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio te combineren. Vooral voor advertreerders is dat belangrijk, omdat zij steeds minder waarde zien in de krant als medium.
Binnen TMG hadden de RvB en de directeur Landelijke Media (Harry de Wit) een voorkeur voor basisverbreding met Talpa. Het lijkt een logische keuze, nu de krantenmarkt al jaren onder druk staat en gezocht moet worden naar nieuwe mogelijkheden. Ook wijst De Wit er op dat cross-border synergie tussen Vlaamse en Nederlandse kranten zeer beperkt is. En TMG heeft al geruime tijd plannen om video toe te voegen aan de portfolio in de vorm van twee internetkanalen, voor sport (Telesport) en nieuws (De Telegraaf). Op dat gebied is Talpa een logische partner.
Wellicht eindigt de strijd in een constructie waarin alle drie de partijen samenkomen. Mediahuis/TMG/Talpa/SBS lijkt enerzijds op De Persgroep (groot Vlaams/Nederlands krantenbedrijf) en anderzijds op FD Media (combinatie van krant en radio) en kan dus op diverse manieren synergie nastreven. De aandacht ligt uitsluitend bij de consumentenmarkt. Adverteerders kan een zeer breed spectrum van 'inventory' aangeboden worden, over alle vormen van media. Ook zonder fusie kan dit bereikt worden. Als Mediahuis/VPE of Talpa zijn bod doorzet, dan verdwijnt de free float van TMG (nog slechts 19,25%) van de beurs. Het is dan vervolgens aan Mediahuis en Talpa, als 80/20 of 60/40 aandeelhouders van TMG, om te komen tot optimale samenwerking.