CBb bewijst de consument en de markt geen dienst

Commentaar Video Nederland 18 AUG 2010
CBb bewijst de consument en de markt geen dienst

Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft een streep gehaald door de concurrentie op de kabel. De vier marktanalysebesluiten van Opta van 5 maart 2009 zijn door het college vernietigd. Volgens het College van Beroep voor het bedrijfsleven is de markt op onjuiste wijze geanalyseerd. Volgens Opta moeten de retailmarkten regionaal worden afgebakend langs de verzorgingsgebieden van de verschillende kabelaanbieders. Door verschillen in strategie, marktaandelen en prijzen van de diverse kabelbedrijven bestaan er in de verzorgingsgebieden afwijkende concurrentievoorwaarden. Het CBb stelt dat Opta er niet in geslaagd is aannemelijk te maken dat er sprake is van afwijkende concurrentievoorwaarden. Een landelijke afbakening was noodzakelijk en de marktanalysebesluiten van maart 2009 zijn daarom vernietigd.

Ziggo meldt in een eerste reactie verheugd te zijn en met Tele2 om de tafel te willen zitten over de nieuwe situatie. UPC zegt in een persverklaring dat het besluit aantoont dat er op de Nederlandse nationale televisiemarkt reeds sprake is van zeer sterke concurrentie. Volgens UPC is de televisiemarkt te concurrerend voor marktregulering; de consument kan naast kabeltelevisie ook Digitenne of satelliettelevisie nemen.

Grote vraag is wat er nu gaat gebeuren met de kabelklanten van Tele2. Tele2 heeft contracten voor minimaal drie maanden met UPC en Ziggo. Komende maanden verandert er volgens een woordvoerdster van Tele2 dus niets aan de doorgifte van het analoge signaal. Günther Vogelpoel, directeur consumentenmarkt van Tele2, laat weten eerst het vonnis te willen bestuderen eer uitspraken gedaan worden voor de langere termijn. Tele2 blijft de huidige propositie onder dezelfde voorwaarden aanbieden. Tele2 verwacht verder dat Opta snel met een nieuw besluit komt.

Online Breedband laat in een persbericht weten het besluit van CBb ten zeerste te betreuren en zich niet te kunnen vinden in de argumentatie van de rechter om het besluit te vernietigen. Online had plannen ook dit jaar nog kabeltelevisie aan te gaan bieden. Net als Tele2 zegt Online voldoende aanknopingspunten te zien voor een nieuw besluit. Zij gaan er dan ook vanuit dat Opta op korte termijn met herstel van het besluit er voor zal zorgen dat de kabel wel opengaat.

De Consumentenbond heeft in de uren na het vonnis op haar website een oproep gedaan aan de minister van Economische Zaken en de Tweede Kamer om op te komen voor concurrentie op de kabelmarkt. De Consumentenbond stelt dat de prijzen van de kabelbedrijven al jaren stijgen, terwijl TV-klanten hetzelfde zenderaanbod houden. Alternatieve vormen van televisie, zoals Digitenne en satelliettelevisie, wijken af qua prijs, kwaliteit en zenderaanbod en zijn daarom niet vergelijkbaar met het kabelaanbod.

Vast staat in ieder geval dat de consument de grote verliezer is, vooral de mensen die zich al bij Tele2 gemeld hadden voor de dienst. Het is zeer de vraag of UPC en Ziggo het wholesalesignaal in de lucht houden. En waar onduidelijk is, houdt de consument het doorgaans bij het oude. In vergelijking met de prijzen van Digitenne (8,50 per maand), Interactieve TV van KPN (9,95 per maand) en CanalDigitaal (vanaf 9,95 per maand) is analoge TV bij de kabel een duur product (ruim 16 euro), alhoewel daarmee de nodige verschillen bestaan (BBC, kwaliteit, aantal zenders). Bovendien heeft de kabel een monopolie op analoge TV. Tele2 zorgde er na jaren van strijd voor dat de consument keus kreeg. Het lag zelfs voor de hand dat een en ander zou leiden tot een verlaging van de retailtarieven door UPC en Ziggo (zie ons Achtergrondartikel ‘Verwacht geen aardverschuiving nu Tele2 kabeltelevisie aanbiedt’). Met een wholesaletarief dat grofweg de helft is van het retailtarief, is de brutomarge immers een riante 50 procent – en waarschijnlijk nog wel wat meer.

Ook Tele2 en Online worden natuurlijk gedupeerd. Your.TV had inmiddels eieren voor zijn geld gekozen en komt nu met digitale OTT televisie. En in internationaal opzicht slaan ‘we’ een flater, gelet op het feit dat de regelgeving door Europa al was goedgekeurd. De Opta toont zich over het algemeen een goed regelgever die zorgt voor de nodige duidelijkheid, maar het optreden van het CBb zorgt voor een onduidelijk regulatoir klimaat. Dat is slecht voor het investeringsniveau. En deze situatie kan maar zo één of twee jaar aanhouden, vanwege alle voorschriften waaraan nieuwe regelgeving moet voldoen. En daar kan het CBb, met zijn trage besluitvorming, verantwoordelijk voor gesteld worden.

De vraag is nu: wat gaan UPC en Ziggo doen? Houden zij hun wholesalediensten in de lucht, of schrappen zij die op basis van de CBb-uitspraak? Dat laatste lijkt onhandig, gelet op de publieke opinie. De vraag is daarnaast of Tele2 (actief) klanten blijft werven.

Als laatste merken we op dat de uitspraak van het CBb suggereert dat de wholesaleverplichting straks niet meer alleen voor UPC en Ziggo geldt, maar wellicht voor alle kabelaars. De Opta zal ongetwijfeld snel aan het werk gaan om het regulatoire klimaat in Nederland te herstellen. Mogelijk worden dan ook de kleine kabelaars gedwongen tot openstelling. Met dank aan het CBb.

Gerelateerde artikelen