Is LTE een substituut voor FTTH? Niet echt ...

Commentaar Algemeen Japan 27 NOV 2012
Is LTE een substituut voor FTTH? Niet echt ...
NTT, de Japanse incumbent, verlaagt zijn FTTH-prijzen om de uitstroom van abonnees naar LTE te verminderen. NTT East en NTT West voeren een verlaging door van 34 procent naar 3.600 yen per maand (34 euro). De groei van FTTH is namelijk sterk vertraagd, terwijl LTE in Japan flink groeit. Zusterbedrijf NTT DoCoMo vraagt een kleine 5.000 yen voor een LTE-abonnement met maximaal 75 Mbps en een data cap van 3 GB per maand.

Wat hier aan de hand zou zijn, is dat veel jonge abonnees een enkel breedbandabonnement prefereren (LTE) boven een combinatie van FTTH en LTE. Waarbij opgemerkt moet worden dat de toezichthouder NTT niet toestaat FTTH en LTE te bundelen, bijvoorbeeld in een quad play. Concurrent KDDI doet dat juist wel. Het is ook belangrijk te constateren dat de Japanse markt zo zijn karakteristieken heeft. Mensen zijn veel onderweg met het openbaar vervoer en hebben mogelijk daardoor minder behoefte aan een vast breedbandabonnement - vooral jonge mensen die hun videobehoefte met een LTE-abonnement prima kunnen dekken. Daarbij helpt het dat LTE in Japan gemiddeld een bandbreedte biedt van 10-15 Mbps, met de voor LTE karakteristieke zeer lage latency, zo laat Nokia Siemens Networks ons weten.

Het nieuws heeft inmiddels veel internationale aandacht gekregen. En dat is niet vreemd want het gaat om een steeds terugkerend thema: is mobiel complementair aan vast breedband, of zelfs een substituut? De meningen lopen sterk uiteen.

Om te beginnen maak je doorgaans maar gebruik van één verbinding tegelijk (afgezien van multitasking, zoals social TV met een smartphone of tablet op schoot bij de TV). In die zin is LTE, in ieder geval van tijd tot tijd, een substituut voor vast breedband. Echter, mobiel is voorlopig niet geschikt voor het massaal streamen van video. NTT geeft deze boodschap af door een data cap erop te zetten van 3 GB. Bij de snelheid van 1,5 Mbps, een bandbreedte bekend van streaming op een iPad, ben je daar met 5 uur streamen of downloaden doorheen. Niet echt voldoende dus voor een hele maand. Dit cijfer suggereert dan ook dat LTE vooral als complementair gezien moet worden aan vast breedband, zoals FTTH. Alleen voor de lichtere gebruiker is LTE-only toereikend.

Pas wanneer een LTE-operator de caps laat vallen, kan er werkelijk geconcurreerd worden met xDSL, FTTx of HFC. Maar dat lijkt niet waarschijnlijk, gegeven het feit dat LTE in het access gedeelte 'shared' is. Operators zullen er daarom met caps op aansturen dat het serieuze werk over een vaste verbinding gedaan wordt, en het lichte werk (Facebook, chat, email, YouTube en andere apps) via LTE.

Categorieën:

Bedrijven:

Landen:

Gerelateerde artikelen