
Een nieuwe kans voor webOS. Tenminste, als het een HP CEO Meg Whitman ligt. De topvrouw is namelijk van mening dat het besturingssysteem aardig wat troeven in handen heeft om Android en iOS naar de kroon te steken. Het begin van een pittige exercitie.
Hoe serieus het voornemen van Whitman ook is om webOS weer op de kaart te zetten, ze heeft de statistieken in ieder geval niet mee.
Android:• Dagelijks 700.000 activaties;
• Meer dan een half miljoen apps beschikbaar;
• Hardwarepartners als Samsung, HTC, Sony (Ericsson), LG en Motorola Mobility.
iOS:
• De iPhone ging wereldwijd al meer dan 100 miljoen keer over de toonbank
• Meer dan een half miljoen apps beschikbaar
• Ondersteund door Apple (recordomzet Q1 2012: 46,3 miljard dollar; nettowinst: ruim 13 miljard dollar)
Daartegenover staat slechts een handjevol webOS-devices die nu mogelijk ergens in een ladekastje wegkwijnen. WebOS was na 2011 uitgespeeld nadat het besturingssysteem dan weer werd overgekocht, dan weer bij HP bleef. Toen webOS in theorie heen en weer ging, telde het systeem enkele duizenden beschikbare apps. In de nazomer van vorig jaar ontsloeg HP ruim 500 webOS-developers in het bedrijf om webOS uiteindelijk open source te maken in de hoop op ontdekking.

Meg Whitman, CEO HP
Welnu, Whitman stelt dat er sprake is van een ‘clear vision’ met betrekking tot de weg die webOS vanaf nu gaat bewandelen. Het is wel nog even wachten. Het vernieuwde webOS zal in september worden gelanceerd om de strijd aan te gaan met Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry 10 (?), Tizen (?), Meltemi (?) en een kluit kleinere systemen. Het is voor webOS dus zaak om zwaargeladen de markt te betreden. Dat wil zeggen: veel apps en veel hardwarepartners.Die troeven zijn nu vooral in handen van Android, iOS en in toenemende mate ook van Windows Phone. Whitman richt haar pijlen primair op Android en iOS. Daarbij vervalt ze in clichés: Android is te gefragmenteerd en iOS is te gesloten. Ook spreekt ze over de ‘huge advantages’ van webOS. Die zullen er ongetwijfeld zijn, maar tot dusver zijn deze kwaliteiten dan redelijk onopgemerkt gebleven.
Wat bezielt HP om webOS te positioneren als hét alternatief voor de heersende klasse? Aannemelijk is de hoop die HP koestert om de mobiele markt opnieuw te betreden na een roerige periode rond webOS vorig jaar. Denk bijvoorbeeld aan het floppen van de HP-tablet, die pas na drastische prijsverlagingen eindelijk de eindgebruiker vond die wel een tablet wilde, maar daar eigenlijk geen geld voor had. Een positieve stemming creëren rond een vernieuwd webOS, is in dat licht een beetje ironisch. Meg Whitman, eindverantwoordelijk voor webOS, heeft er in ieder geval alle vertrouwen in, zo bleek uit een gelekte interne e-mail van haar hand. Zo schreef ze:
“We strongly believe that the best days for webOS are still ahead.”