
Een aantal Europese ICT-lobbygroepen heeft opgeroepen om de voorgestelde EU-regulering op het gebied van aanpak van extremistische (terroristische) content te veranderen. De Europese raad van ministers heeft het voorstel al goedgekeurd. In het Europees Parlement buigt de Commissie Burgervrijheden zich later in maart over dit voorstel, dat in september 2018 is voorgesteld door de Europese Commissie.
De lobbygroepen stellen te vrezen dat de regulering te breed van opzet is en kan leiden tot een beperking van de vrijheid van meningsuiting. net zoals bij de hervorming van het Europese auteursrecht schrijft de regulering inzake extremistische content proactieve maatregelen voor. Dit zou net als bij voornoemde vernieuwing van de auteursrechtenregels kunnen leiden tot het installeren van uploadfilters die te veel gaan afvangen.
Een brandbrief naar de Commissie is ondertekend door EuroISPA, Access Now, Allied for Startups, de Computer & Communications Industry Association (CCIA), het Center for Democracy and Technology, CISPE.cloud, EDiMA, EDRi en Free Knowledge Advocacy Group EU. Zij stellen dat hun bezorgdheid wordt gedeeld door instanties zoals het EU Fundamental Rights Agency, drie Speciale Rapporteurs van de VN en de European Data Protection Supervisor.
Telecomoperators uitzonderen
Voorgestelde veranderingen zijn onder meer het gelijkstellen van de definitie van terroristische content met de Terrorisme-richtlijn en het beperken van de definitie van terreurgroepen tot de lijsten die de VN en de EU hanteren. Ook zouden partijen zoals aanbieders van cloudinfrastructuur, internetinfrastructuur en telecom service providers uitgezonderd moeten worden van de regulering.
De voorgestelde deadline van één uur om terreurcontent offline te halen is ook te kort, menen de lobbygroepen. Dit is onwerkbaar voor veel onderenmingen en zou leiden tot een overreactie waardoor te veel content uit voorzorg wordt weggehaald. Verder menen de groepen dat het niet aan particuliere ondernemingen moet zijn om in hun eentje te besluiten welke content illegaal is. Zij pleiten voor meer juridische onderbouwing en een verantwoordelijke toezichthouder.