EZK: Nota Mobiele Communicatie komt eind Q1

News Wireless Netherlands 24 DEC 2018
EZK: Nota Mobiele Communicatie komt eind Q1

 Het ministerie van EZK publiceert ‘aan het einde van Q1’ de Nota Mobiele Communicatie, met daarin de opzet van de Multibandveiling. Dat schrijft staatssecretaris Keijzer aan de Tweede kamer, in de kamerbrief over het 3,5 GHz-spectrum. Zowel de ACM als EZK houden in het eerste kwartaal een consultatie over belangrijke deelonderwerpen: concurrentie en 3,5 GHz. 

De Nota is het belangrijkste besluit over de Multibandveiling van 700 MHz, 1400 MHz en 2 GHz. Hij moet het antwoord geven op belangrijke vragen, zoals: zijn er maatregelen om het aantal winnaars van de veiling te sturen; wat zijn de reserveprijzen voor de vergunningen. EZK heeft eerder al gezegd dat er een landelijke uitrolverplichting moet komen. Die vormt een significante barrière voor nieuwkomers.

De Nota heeft forse vertraging opgelopen, omdat de fusie van T-Mobile en Tele2 moet worden verwerkt. De ACM is van plan om in het eerste kwartaal een prospectieve analyse te publiceren over de concurrentie in de mobiele markt, tussen KPN, Vodafone en T-Mobile+Tele2. Dit advies zal worden geconsulteerd. 

Voorafgaand aan de Nota, dus ook in het eerste kwartaal, gaat EZK een consultatie houden over 3,5 GHz. De resultaten van beide consultaties moeten verwerkt worden in de Nota. Den Haag zet hoge tijdsdruk op dit proces. 

3,5 GHz in snelle tweede veiling

Daar komt nog een component bij, namelijk de besluitvorming over de 3,5 GHz-band. Die band komt ook op de markt, maar niet in de Multibandveiling. EZK wil eind 2021 of begin 2022 een nieuwe veiling houden, met de 3,5 GHz-vergunningen. De onderband daarvan, 3510 tot 3700 MHz is in 2022 beschikbaar, de bovenband waarschijnlijk pas in 2026. Dit verschil volgt uit de looptijden van de bestaande vergunningen voor besloten bedrijfsnetwerken. 

De operators krijgen duidelijkheid over de toekomst van de 3,5 GHz-band, voordat de Multibandveiling van start gaat. Dit is belangrijk, omdat er veel samenhang zit tussen de 700 MHz-band en de 3,5 GHz-band. Beide zijn bedoeld voor 5G, maar worden anders ingezet. 

5G-uitrol voor twee MNO’s

De drie MNO’s moeten hun strategie voor de Multibandveiling bepalen, wetend dat er daarna maar twee 3,5 GHz-vergunningen snel beschikbaar zijn, namelijk 1 september 2022. De derde vergunning komt pas enkele jaren later, namelijk in 2026. Het bovenste deel van de band komt mogelijk niet beschikbaar in landelijke vergunningen. 

EZK overweegt om 3700-3800 te bestemmen voor lokale vergunningen. Wat daarin meespeelt, is het feit dat er altijd beperkingen zullen zijn om satellietverkeer te beschermen in het aangrenzende hogere spectrum.

Related Articles