Gevolgen Amerikaanse handelsrestricties nu al zichtbaar in marktpositie Huawei in Nederland

Nieuws Algemeen Nederland 11 SEP 2020
Gevolgen Amerikaanse handelsrestricties nu al zichtbaar in marktpositie Huawei in Nederland

Huawei was tot vorig jaar zomer hard op weg om een grote concurrent op de Nederlandse markt te gaan worden voor Samsung en Apple. De Amerikaanse handelsrestricties die in het tweede kwartaal van 2019 van kracht werden tegen Huawei lijken de aanhoudende groei die Huawei kwartaal op kwartaal doormaakte sinds 2012 tot een halt te roepen. Sinds het derde kwartaal van 2019 verliest Huawei zelfs marktaandeel in Nederland. 

Huawei had op het hoogtepunt in het derde kwartaal van 2019 een marktaandeel van 10 procent op de Nederlandse markt, gemeten naar de zogenaamde 'installed base', oftewel het aantal smartphones dat in Nederland bij consumenten in gebruik is. Dat blijkt uit cijfers van Telecompaper uit het Consumer Insights Panel. In het tweede kwartaal van 2020 was het marktaandeel van Huawei gemeten naar de installed base gedaald naar 9 procent, terwijl het marktaandeel in de jaren ervoor met 1 tot 2 procentpunten toenam.

Ook aankoopintentie daalt

Niet alleen het marktaandeel gebaseerd op installed base daalt, ook de intentie bij Nederlanders om nog een Huawei-smartphone aan te schaffen staat negatief onder druk. Op het hoogtepunt in het eerste kwartaal van 2019, vlak voordat de Amerikaanse regering hun campagne tegen Huawei startte, gaf 8 procent van alle Nederlanders in onderzoeken van Telecompaper aan van plan te zijn een smartphone van Huawei aan te schaffen. Vijf kwartalen later, in het tweede kwartaal van 2020 is dit afgenomen tot 6 procent. Als we dit afzetten tegen het marktaandeel, dan is de verwachting dat dit de komende tijd nog verder gaat dalen. Wel zal Huawei vooralsnog de derde speler in Nederland blijven. 

Impact restricties met vertraging zichtbaar in cijfers

De handelsrestricties die in de zomer van 2019 van kracht werden, hadden enkel impact op Amerikaanse bedrijven. Zij mochten vanaf dat moment geen zaken meer doen met Huawei. Hierdoor kan Huawei sinds de zomer van 2019 geen nieuwe Android-smartphones meer uitbrengen die gebruik maken van Google Play Services, het applicatiepakket van Google met onder andere de Google Play Store applicatiewinkel, Gmail en Google Maps. Deze Google Play Services zijn onmisbaar voor consumenten op de Europese- en Nederlandse markt.

Huawei wist deze beperkingen nog enige tijd te omzeilen door upgrades uit te brengen van bestaande smartphones die nog voorzien waren van de Google Play Services. De gevolgen van de restricties zijn daardoor in de cijfers van Telecompaper met een vertraging van enkele kwartalen zichtbaar. 

Nieuwe flagship-smartphones, zoals de Mate 30 serie en de P40 serie, moesten het doen zonder deze essentiële Google-ondersteuning, waarmee deze toestellen op de Europese- en Nederlandse markt op voorhand al geen succes zouden worden. Door de restricties is Huawei momenteel niet meer in staat om een concurrerend alternatief op de markt te zetten voor flagship smartphones van bijvoorbeeld Samsung, Apple, Sony en LG. 

Huawei afgesneden van toeleveranciers

De komende tijd verslechtert de situatie voor Huawei verder met de nieuwe Amerikaanse regelgeving die per 15 september van kracht wordt en bepaalt dat geen enkel bedrijf wereldwijd nog Amerikaanse technologie mag leveren aan Huawei. Daarmee raakt Huawei vanaf 15 september bijvoorbeeld ook verstoken van nieuwe chip- en processorleveringen aangezien in dergelijke semiconductors veel Amerikaanse technologie verwerkt zit. Hierdoor wordt het voor Huawei nagenoeg onmogelijk om nog nieuwe smartphones te ontwikkelen en uit te brengen en bestaat de kans dat Huawei zich na een opmars van zes jaar als smartphonemerk moet gaan terugtrekken op zijn Chinese thuismarkt. 

Gerelateerde artikelen