Google sluit licentieovereenkomst voor nieuws met uitgevers

Nieuws Algemeen Wereld 25 JUN 2020
Google sluit licentieovereenkomst voor nieuws met uitgevers

Google heeft enkele stappen gezet in een langlopende juridische ruzie met uitgevers. Het concern gaat enkele mediabedrijven in Australië, Brazilië en Duitsland licentiekosten betalen voor kwaliteitscontent. Er liggen meer van dergelijke overeenkomsten in het verschiet, tekent Reuters op. In februari werd al bekend dat hierover overleg gaande was.

De afgelopen jaren stapten met name Europese mediabedrijven naar de rechter met de eis dat Google hen een vergoeding geeft voor wanneer (delen van) hun content verschijnt in zoekresultaten van Google News. "Vandaag kondigen we een licentieprogramma aan om uitgevers te betalen voor inhoud van hoge kwaliteit voor een nieuwservaring die later dit jaar wordt gelanceerd", aldus Brad Bender, vice-president van Google voor nieuws, in een blogpost. 

Snelle uitbreiding licentieprogramma

Volgens Bender zal het programma snel worden uitgebreid. Het nieuwe product is beschikbaar op Google Nieuws & Discover. Bender geeft ook aan dat Google aanbiedt om te betalen voor gratis toegang voor gebruikers om, indien beschikbaar, artikelen achter een betaalmuur te lezen op de site van een uitgever. 

Uitgevers die onder de huidige overeenkomst vallen, zijn de Duitse Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Zeit en Rheinische Post, de Australische groepen Schwartz Media, The Conversation and Solstice Media en de Braziliaanse Diarios Associados en A Gazeta. 

De Franse mededingingsautoriteit gaf Google in april de opdracht om Franse uitgevers te betalen voor het gebruik van hun inhoud, terwijl de Australische overheid recent aangaf dat het Google en Facebook zou dwingen om advertentie-inkomsten te delen met lokale mediagroepen.

Gerelateerde artikelen